SAMATYA’DA 550. YIL KUTLAMASI

1 / 12


Samatya’da 550. yıl kutlaması

Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin kuruluşunun 550. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler, yeni yılın ilk günlerinde de devam etti. Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde 3 Ocak Salı günü yapılan etkinliğe katılım yoğundu. Sözleri Makruhi Büyükhagopyan’a, bestesi ise Sevan Agoşyan’a ait olan ve ilk kez bu etkinlikte seslendirilen ‘550. Yıl Marşı’ dinleyicilerin beğenisini kazandı.

Haçik Sarılı ve Ankine Arzuman Evyapan’ın, okul öğretmenlerinden Hripsime Arzuman Meydan tarafından hazırlanan ‘Türkiye Ermenileri Patrikliğinin Tarihi’ adlı sunumundan bölümler aktarmasıyla başlayan program, Anita Kurtoğlu yönetimindeki Sahakyan Çocuk Korosu’nun ‘yeni yıl’ temalı şarkılarıyla devam etti. Çocuklar, Patrik II. Mesrob’un öğrencilerine öğrettiği bazı ilahileri de seslendirdi.

Bir süredir sahnelerden uzak olan Silva Gomigyan ise gecede müteveffa Patrik Karekin Haçaduryan, Patrik Şınorhk Kalustyan, Patrik Karekin Kazancıyan ve Patrik II. Mesrob’un kaleme aldığı yazılardan bölümleri şiirsel bir anlatımla katılımcılara sundu.

Gomigyan’ın ardından Sevan Agoşyan şefliğinde sahneye çıkan Sahakyan Korosu, başarılı performansıyla büyük beğeni kazandı. Yaylı çalgılardan oluşan bir kuartetin eşlik ettiği koro, Yegmalyan, Çulhayan, Gomidas Vartabed gibi ünlü Ermeni bestecilerin eserlerini yorumladı. Koro, son olarak, Patrikliğin 550. yılı için bestelenen ‘Tun Mer Azkayin Badriarkaran’ adlı eseri seslendirdi.

Etkinliğin sonunda bir konuşma yapan Episkopos Sahag Maşalyan, Patrikliğin ‘cemaatin kalbi’ olduğunu söyleyerek, “Toplum olarak kendimizi yenileyebiliyoruz ve bu ilerleme, gelişme adına çok önemlidir. Yenilenmek, geleceğe umutla bakabilmektir. Bu umudu canlı tutalım. Çünkü biz 550 yıldır İstanbul’dayız. Kilisemizle, inancımızla, okullarımızla, koromuzla burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Gece, Hraçya Acaryan Salonu’nda düzenlenen kokteylle son buldu. 

 

Kategoriler

Foto Galeri Yaşam