GÜNCEL

GÜNCEL Türkiye basın özgürlüğü endeksinde 153. sırada

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün (RSF) yayınladığı yıllık dünya basın özgürlüğü raporuna göre, salgın sırasında 180 ülkenin neredeyse dörtte üçünde gazetecilik "tamamen veya kısmen engelleniyor". Türkiye listede 153. sırada yer aldı.
GÜNCEL Biden’ın açıklaması ve olası gelişmeler

Biden’ın açıklamasında, ne Türkiye Cumhuriyeti devletine ne de Türk milletine yönelik herhangi bir itham ve suçlama bulunuyor. Buna özellikle dikkat edildiğini de gözden kaçırmamalıyız. Mağdur olan soykırım kurbanlarının Ermenistan yurttaşı değil, Osmanlı vatandaşı olmalarının altının çizilmesi, Biden’in bunu Obama veya Hillary Clinton’un tersine Ermenistan ile Türkiye arasında bir mesele gibi değil, insanlar daha doğrusu torunlar arasında çözülmesi gereken bir mesele olarak ele aldığını gösteriyor.
GÜNCEL 1 Mayıs bilançosu: İstanbul'da  212 gözaltı

1 Mayıs İşçi Bayramı için birçok grup Taksim'e çıkmaya çalıştı. Polis göstericilere sert biçimde müdahale etti. İstanbul Valiliği'nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, Taksim'e çıkmaya çalışan toplam 212 kişi gözaltına alındı.
GÜNCEL “Nefret döngüsü aktif dinleme ile kırılabilir”

On beş yıldır, San Fransisco Körfez Bölgesi’ndeki Ermenileri, Türkleri ve diğer etnik kimliklerden bireyleri bir araya getiren ‘Opening the Mountain’ [Dağı Açmak; OTM] Diyalog Grubu ABD Başkanı Biden’ın açıklaması sonrasında bir değerlendirme yayınladı.
GÜNCEL Paylan'dan Özdağ'ın tehdidine suç duyurusu

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan sosyal medyada kendisini tehdit eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ’ın ‘suç işlemeye tahrik’, ‘halkın kin ve düşmanlığa tahrik‘ ve ‘hakaret ve tehdit’ suçlarını işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
GÜNCEL Erdoğan'dan Biden'a tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Nisan mesajında "Her yıl bu günde, Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında hayatını kaybeden herkesin hayatını hatırlıyor ve kendimizi böyle bir vahşetin bir daha yaşanmamasına adıyoruz" diyen ABD Başkanı Joe Biden'ı eleştirdi