GÜNCEL

DÜNYA Gürcistan’daki erken evliliklere karşı mücadeleye Kate Mikeladze Ödülü

Gürcistan Kadınlar Fonu (Women’s Fund in Georgia) tarafından organize edilen Kato Mikeladze Ödül Töreni’nin dokuzuncusu, Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Savunucusu Kadınlar Günü olarak ilan edilen 29 Kasım’da, Tiflis’te gerçekleştirildi. Kadın hakları alanında farklı çalışmalar yürüten 10 kadının aday gösterildiği ödül, Gürcistan kadın hareketi temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi. Gürcistan'da yaşayan Azeri toplumundan Tozu Gulmammedli, kız çocuklarının erken evlendirilmesine karşı yürüttüğü mücadeleyle ödülü kazanan isimlerden biri oldu. Gülmammedli mücadelesini ve hayat hikayesini Agos'a anlattı.
GÜNCEL Kiğı-Pülümür arasındaki anıt eserlerin bize anlattığı

Her şeye rağmen Anadolu’nun kadim halkları bugünleri sanki görürcesine öyle tedbirler almışlar, öyle yerlere eserler bırakmışlar ki, bu eserler, bu ayak izleri, ormanla örtülü, ulaşılması güç yarlarda olup, oralara, o topraklara atılan, silinmesi güç imzalardır; “Buralarda bir zaman ben yaşıyordum, biz yaşıyorduk” dercesine...
GÜNCEL Hanuka'nın son gecesi Balat'ta kutlandı

Yahudi toplumunun en önemli bayramlarından Hanuka'nın son gecesi Haliç'te, Balat Or Ahayim Hastanesi yanındaki Cemil Meriç Görme Özürlüler Parkı'nda düzenlenen törenle kutlandı.
GÜNCEL Diyarbakır Surp Hovsep Kilisesi'nde ayin

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çatışmalı süreçte zarar gören Ermeni Katolik toplumuna ait Surp Hovsep Ermeni Katolik Kilisesi'nde restorasyon çalışmaları sona erdi. Pazar günü kilisede ayın yapıldı. Dicle Üniversitesi'ne 10 yıl süreyle tahsis edilen kilise, aynı zamanda kültür ve sanat merkezi olarak faaliyet gösterecek.
GÜNCEL Erzurum'daki Surp Minas Kilisesi için soru önergesi

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Erzurum'da kentsel dönüşüm projesinin ortasında kalan ve defineciler tarafından tahrip edilen Surp Minas Kilisesi için, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması talebiyle TBMM'ye soru önergesi iletti.