GÜNCEL

GÜNCEL Paşinyan ve Aliyev'den açıklamalar

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Rusya'nın Rossiya 1 kanalına konuştu. Paşinyan, "Türkiye, askerlerini Nahcivan’a göndermek için bir sebep arıyor" derken Aliyev "Türkiye’ye ait F-16 uçakları çatışmalarda kesinlikle yer almıyor" diye konuştu.
GÜNCEL Duma: Arabuluculuğa hazırız

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, Dağlık Karabağ’daki duruma ilişkin bir bildiri yayınladı. Taraflara müzakerelere dönme çağrısı yapan vekiller, durumun istikrara kavuşturulmasında arabulucu olmaya hazır olduklarını ifade etti.
GÜNCEL Thomas de Waal: Çözümü sadece Ermeniler ve  Azeriler bulabilir

Karabağ konusunda bir kitap kaleme alan konunun uzmanlarından gazeteci Thomas de Waal sosyal medya hesabından analizler yayınlıyor. De Waal, son analizinde Azerbaycan'ın dünyanın dikkatinin dağıldığı bir anı kollayarak harekete geçtiğini söyledi. De Waal'e göre Ermenistan ise diyalog sürecini yürütmeyerek hata yaptı.
GÜNCEL Ermenistan: Uçağımız Türk F-16'sı tarafından vuruldu

Ermenistan Azerbaycan hattında 27 Eylül Pazar günü başlayan çatışmalar üçüncü günde devam ediyor. Ermenistan Vardenis bölgesinde sivil bir otobüsün hedef alındığını açıkladı. Akaşma saatlerinde ise Ermenistan bir uçağının Türk F-16'sı tarafından vurulduğunu açıkladı.
GÜNCEL AB:  Dışarıdan müdahale kabul edilemez

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmesinin ardından, bugün Sözcüsü Peter Stano aracılığıyla açıklama yaptı.
GÜNCEL Patrikhane'den açıklama: Barışa fırsat tanınmalı

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ermenistan Azerbaycan arasındaki çatışmalara dair bir açıklama yayınladı. Patriklik Sekreteryası imzasıyla yayınlanan açıklamada "Karabağ sorununun masada çözülememesi gerçekten üzüntü vericidir. Dinlerimizin emrettiği barışın bir an önce tesis edilmesi, adil ve sürdürülebilir bir anlaşmanın oluşturulabilmesi için duacıyız." dendi