GÜNCEL

GÜNCEL ‘Temsilde adalet daha da zayıflayacak’

Seçim ittifakı yasası TBMM’den geçti. AKP ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve iki partinin seçime birlikte girmesini öngören yasa parlamento içi ve parlamento dışı muhalefetin sert eleştirilerine neden oluyor. Yeni yasanın siyasi ve toplumsal hayatta yaratabileceği sorunları Cumhuriyet gazetesi ve Birikim dergisi yazarı Ahmet İnsel ile konuştuk.
GÜNCEL ''Ben kimseyi teşhis etmedim''

Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı devam ediliyor. Dönemin İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlisi Yusuf Bozca, olay yeri görüntülerindeki kişileri teşhis etmediğini savundu.
ERMENİSTAN Ermeni soykırımı tanıklıkları Shoah arşivinde

USC Shoah Vakfı, Ermeni Soykırım konusunda önemli çalışmalar yapmış bir bilim adamı olan Dr. Richard Hovannisian’ın, uzun süredir üzerinde çalıştığı “Ermeni Soykırımı'ndan kurtulanların tanıklıklarını” bünyesine aldı.
DİNK DAVASI Dink cinayeti davası devam ediyor

Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı dava devam ediliyor. Dönemin İstanbul İl Jandarma Komutanlığı görevlileri savunmalarını yapıyor. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı da mahkemeye gönderdiği yazısında, arşivlerinde Hrant Dink ve Agos Gazetesi hakkında bilgi ve belge olmadığını savundu.
GÜNCEL Eski savcı Akkaş hakkında hazırlanan iddianame iade edildi

Meslekten ihraç edilen eski savcı Muammer Akkaş hakkında Dink cinayeti soruşturması kapsamında iddianame hazırlanmıştı. FETÖ soruşturması kapsamında aranan savcı Akkaş'ın "resmi belgede sahtecilik" yaptığı ve "terör örgütü üyesi olduğu" öne sürülüyordu.
ERMENİSTAN Tufenkian Vakfı Yöneticisi Doudaklian’a Beyrut’ta saldırı

Merkezi Yerevan’da bulunan Tufenkian Vakfı yöneticisi Raffi Doudaklian, bir yakınıyla Beyrut’ta Ermeni nüfusun yoğun olduğu Burc Hamud semtinde, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. 26 Şubat’ta gerçekleşen saldırı sonucu başından ve gözünden yaralanan Doudaklian hastaneye kaldırıldı. Saldırının Burc Hamud’un merkezinde bulunan Şağzoyan Kültür Merkezi’nin otoparkında gerçekleştiği öğrenildi.