GÜNCEL

GÜNDEM Sancar: Yüksekdağ’ın durumu kurulmak istenen sistemin ruhunu gösteriyor

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a yönelik hukuksuz uygulamalar ve gelinen süreçle ilgili bilgi verdi. Sancar, “Yüksekdağ olayı, özel olarak seçilmiş, siyasi darbe operasyonun laboratuvarı olabilecek bir olaydır” dedi.
TÜRKİYE Bagaj işkencesine tazminat kararı

Eskişehir’deki Gezi Parkı protestolarına katılan Tevfik Caner Ertay’ın saklandığı binadan alınıp dövülmesi ve bir polis aracının bagajında gezdirilmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı, 7500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Bir üye hakim cezayı az bularak itiraz etti.
DÜNYA Af Örgütü: Musul operasyonlarında siviller korunmuyor

Uluslararası Af Örgütü, Musul'u IŞİD'den geri alma operasyonu sırasında Iraklı güvenlik güçlerini ve ABD'nin öncülük ettiği askeri koalisyonun, sivillerin korunması için yeterli önlem almadığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.
TÜRKİYE Almanya basını: MİT Almanya'da takipte

Alman medyasında yer alan haberde, MİT'in Almanya’da Gülen yapılanması ile bağlantısı olduğu iddia edilen Türkiye vatandaşlarını takip ettiği öne sürüldü. Alman makamlarının bu kişileri uyardığı belirtildi.
TÜRKİYE Nor Zartonk: Hayır/ՈՉ diyoruz

Nor Zartonk, 16 Nisan'da yapılacak anayasa referandumuyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı; “Biz Ermeniler, kurulmak istenen ırkçı, mezhepçi ve tekçi diktatörlük rejimine hayır diyoruz” dedi.
BASIN Baron Seropyan’ımızı masallarıyla anıyoruz

28 Mart 2015'te kaybettiğimiz Sarkis Seropyan’ın derleyerek çevirdiği ‘Aşiq û Maşûq - Ermenice kaynaklardan Kürt-Ermeni aşk masalları ’, Aras Yayınları’ndan Nisan başında okurlarla buluşuyor.