GÜNCEL

GÜNCEL Patrikhane'den Sevag Balıkçı ve Hrant Dink davaları hakkında açıklama

Türkiye Ermeni Patrikliği Sevag Balıkçı ve Hrant Dink davaları hakkında bir açıklama yayımladı. Balıkçı davası için "Çıkan karar adalet özlemimizi bir nebze de olsa tatmin etmiştir" denirken Hrant Dink davası için de "Öldürülmesinin 13. yıldönümünde Hrant için adalet talebimizi bir kez daha yineliyoruz." ifadelerine yer verildi. Açıklamada bu pazar tüm kiliselerde Hrant Dink'in ruhu için ayin ifa edileceği belirtildi.
GÜNCEL

Hrant Dink Cinayeti Davası İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. 2016 yılından bu yana kamu görevlilerinin yargılandığı davada şu aşamada tanıklar dinleniyor. Bir sonraki celse 18 Şubat’ta. Ancak özellikle cinayete giden yol ve cinayetin nasıl karara bağlandığı hala açığa çıkmış değil. Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ile davada gelinen aşamayı konuştuk.
TÜRKİYE KarDes ile çokkültürlü İstanbul artık cebinizde

Hrant Dink Vakfı bünyesinde yürütülen Kültürel Miras Projesi kapsamında bir telefon uygulaması hazırlandı: KarDes. İstanbul’un çeşitli semtlerindeki önemli binalar, ibadethaneler, mezarlıklar gibi öne çıkan yapıların harita üzerinde işaretlendiği uygulamanın sunduğu çeşitli rotalar takip edilerek yürüyüş turları yapılabiliyor. Şimdilik 12 durağın yer aldığı KarDes’i, proje ekibinden Narod Avcı, Rudi Sayat Pulatyan ve Atom Şaşkal’la konuştuk.
GÜNCEL Keldani aileden beş gündür haber alınamıyor

Beytüşşebap'ın Kovankaya köyünde yaşayan Hurmuz ve Şimoni Diril çiftinden 5 gündür haber alınamıyor. Olayı doğrulayan Keldani ailenin çocuklarından Bedri Diril, bölgede arama yapıldığını söyledi.
GÜNCEL İran'da protestolar yeniden başladı

İran'da Ukrayna'ya ait yolcu uçağının silahlı kuvvetler tarafından kazara vurulduğunun kabul edilmesinin ardından rejime karşı protesto gösterileri düzenlendi.
GÜNCEL Ekonomiyi 2020'de neler bekliyor?

2019’a girerken yazımızın başlığı bilinen bir fıkraya atfen “Her şey iyi güzel de o zaman bizi kim dövüyor?” olmuştu. Çok basit bir şekliyle, hükümetin 2019'a yönelik toz pembe açıklamalarına karşılık, en son 2008 finansal krizinde gördüğümüze benzer bir ekonomik tahribatın yaşanmaya başladığına dikkat çekmiştik. Son günlerde Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler henüz girdiğimiz 2020 için önemli jeopolitik riskler oluşturuyor. Ortadoğu’da işlerin karışması Türkiye’yi artan petrol fiyatları ve risk primi üzerinden vurabilir.