GÜNCEL

GÜNCEL 'İşler yolunda gitmiyorsa sesimizi çıkarmalı ve birleşmeliyiz'

2019 Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün yurtdışından sahibi, Hindistan’da zor şartlarda hak mücadelesi veren Agnes Kharshiing oldu. Kharshiing'e ödül "Hindistan’da kadınların uğradığı hak ihlallerini ortaya çıkaran, devletin tarım ve yoksullukla mücadele politikalarındaki yolsuzluklara ve yıllardır süren yasa dışı madencilik faaliyetlerini duyurmak için hayati tehlikeleri göze alan, çevre koruma mücadelesini tüm engellere rağmen devam ettiren" bir insan hakları savunucusu olduğu gerekçesiyle verildi. Kharshiing tören sonrası Agos’un sorularını yanıtladı.
GÜNCEL ‘Kadınlara yönelik şiddet kader değil’

2009'dan bu yana her yıl Hrant Dink'in doğum günü olan 15 Eylül'de dağıtılan Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahiplerini buldu. Yıllardır kadın hakları ve eril şiddete karşı çalışmalar yürüten Nebahat Akkoç, ödülün Türkiye'deki sahibi oldu. Akkoç ödül töreni sonrasında Agos’un sorularını yanıtladı.
GÜNCEL Petrol fiyatları 1991'den bu yana en sert yükselişi kaydetti

Yemen'deki iç savaşın taraflarından Husiler grubunun Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine 'drone'larla düzenlediği saldırının ardından Riyad yönetimi petrol üretimimi azalttı. Sert yükselişin görüldüğü fiyatlar Trump'ın petrol piyasasında arz istikrarını sağlamak için ABD'nin acil durum rezervlerinin kullanılmasına izin vermesinin ardından geri çekildi.
GÜNCEL Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahiplerini buldu

2009'dan bu yana her yıl Hrant Dink'in doğum günü olan 15 Eylül'de dağıtılan Uluslararası Hrant Dink Ödülü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödülü, Türkiye’de Nebahat Akkoç, yurtdışında ise Hindistan’dan Agnes Kharshiing aldı.
GÜNCEL Nefret  söylemine en çok maruz kalanlar, Yahudiler, Ermeniler, Suriyeliler

Hrant Dink Vakfı bünyesinde Asulis Dil, Demokrasi, Diyalog Laboratuvarı tarafından hazırlanan 'Medyada Nefret Söylemi ve Ayrımcı Söylem 2018 Raporu' yayımlandı. 2018 yılında medyada nefret söylemine en çok maruz kalan gruplar Yahudiler, Ermeniler ve Suriyeliler. Medyada en çok nefret söylemi kullanan gazete ise Yeni Akit. Onu Milli Gazete ve Yeniçağ takip ediyor.
GÜNCEL Denizler  ve kıyı balıkçılığı için yardım çağrısı

Yeni balık sezonu 1 Eylül’de sorunlarla birlikte açıldı. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SURKOOP) bir kampanya başlattı. Kampanya, Cumhurbaşkanlığı ve Tarım Bakanlığı’na avcılık derinlik yasakları ve avlanan balık boylarında bir değişiklik yapılmaması çağrısını içeriyor. Kampanyanın taleplerinin içeriğini ve mevcut durumu balıkçılık üzerine yazdığı yazılarla tanınan Kenan Kedikli ile konuştuk.
GÜNCEL AREVATEM/ Gezegenin gidişatı ve 'Antroposen': Yeni bir jeolojik çağ

Agos'ta bu haftadan itibaren yeni bir köşe var. İren Bıçakçı ve Rudi Sayat Pulatyan Arevatem (Güneşe Karşı) başlıklı köşede her hafta iklim sorunları ve iklim kriziyle mücadeleye dair haberleri paylaşacaklar. İlk hafta konuya genel bir giriş ve Antrposen yani insan eliyle yaratılan yeni bir çağın irkiltici tarifi var.
GÜNCEL Boris Johnson ve İngiltere’nin kritik yol ayrımı

Theresa May’den sonra İngiltere’nin yeni başbakanı Boris Johnson da Brexit yani İngiltere’nin AB’den çıkma kararını uygulamakta zorlanıyor. Johnson süreci kendince kolaylaştırmak için Parlamento’yu askıya almaya da denedi ancak bu hamlesi ile bir kez daha eleştirilerin odağında oldu. Buna kendi kabinesinden istifalar da eklendi. Londra’da yaşayan gazeteci Firdevs Robinson İngiltere’de neler olduğunu kaleme aldı.