TÜRKİYE

TÜRKİYE Bagaj işkencesine tazminat kararı

Eskişehir’deki Gezi Parkı protestolarına katılan Tevfik Caner Ertay’ın saklandığı binadan alınıp dövülmesi ve bir polis aracının bagajında gezdirilmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı, 7500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Bir üye hakim cezayı az bularak itiraz etti.
TÜRKİYE Almanya basını: MİT Almanya'da takipte

Alman medyasında yer alan haberde, MİT'in Almanya’da Gülen yapılanması ile bağlantısı olduğu iddia edilen Türkiye vatandaşlarını takip ettiği öne sürüldü. Alman makamlarının bu kişileri uyardığı belirtildi.
TÜRKİYE Nor Zartonk: Hayır/ՈՉ diyoruz

Nor Zartonk, 16 Nisan'da yapılacak anayasa referandumuyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı; “Biz Ermeniler, kurulmak istenen ırkçı, mezhepçi ve tekçi diktatörlük rejimine hayır diyoruz” dedi.
TÜRKİYE Yurtdışında oy verme işlemi başladı

Avrupa’da yaşayan Türkiye vatandaşları 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu için altı ayrı ülkede kurulacak sandıklarda ve gümrük kapılarındaki sandıklarda oy verme işlemi başladı.
TÜRKİYE Erzincan’ın kimsesiz mezar taşlarına ‘tarla’ zulmü

Erzincan’daki Beybaşı Mahallesi’nde Ermeni mezarlığına ait olduğu sanılan taşlar, tarla yapma bahanesiyle yerlerinden söküldü. Yaklaşık bir senedir tarlanın kenarında kaderine terk edilen taşlarla ilgili ihbar üzerine Erzincan Müze Müdürlüğü inceleme başlattı.
TÜRKİYE Raci Bilici serbest bırakıldı

İHD Genel Başkan Yardımcısı, Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici bir hafta gözaltında tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
TÜRKİYE Uçaklarda elektronik cihaz kısıtlaması başladı

ABD ve Birleşik Krallık Türkiye’nin de içinde bulunduğu sekiz ülkeden ABD’ye ve Birleşik Krallığa yapılan uçuşlarda, yolcuların akıllı telefondan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasakladı. Yasak bugün itibariyle yürürlüğe giriyor.
TÜRKİYE Newroz yoğun güvenlik önlemleri altında kutlanıyor

Doğanın uyanışını ve baharı müjdeleyen Newroz, Diyarbakır, İstanbul, Siirt, Dersim, Van ve Batman başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde 11.00 itibariyle kutlanmaya başlandı. Bu seneki Newroz kutlamaları yoğun güvenlik önlemi altında düzenleniyor.