DANS

DANS BÜFK ile bir ‘Evvel Zaman İçinde’

BÜFK’ün bu yılki gösterisinde masal formu öne çıkıyor. ‘Evvel Zaman İçinde’ başlıklı gösteri de Türkiye’nin etnik ve dinsel çeşitliliğine özen gösteren bir yaklaşım hâkim.
DANS ‘Başkasının yasını tuttuğumuz noktada ‘biz’ başlar’

Dans sanatçısı ve koreograf Bedirhan Dehmen ‘Biz’ gösterisini, 2 Mart’ta Moda Sahnesi’nde, ekip arkadaşları Canberk Yıldız, Cem Yıldız, Ejder Keskin ve Alper Marangoz’la birlikte Ali İsmail Korkmaz Vakfı yararına sahneledi. Konsept ve koreografisine imza attığı ‘Mecnun ve Leyla’ adlı dans gösterisi, 21 Mart’ta Moda Sahnesi’nde sahnelenecek olan Dehmen, son dönem çalışmalarını anlattı.
DANS İran’da ‘bir dağ hikâyesi’

Çıplak Ayaklar Kumpanyası tarafından ilk kez 2015’te sahneye konan, Mihran Tomasyan ve Saro Usta imzalı ‘Sar’, 30 Aralık - 31 Ocak arasında Tahran’da düzenlenen Fadjr Tiyatro Festivali’nde yer aldı. Tomasyan ve Usta’yla, Ermenice müziğin geleneksel ezgilerini çağdaş bir dans performansıyla buluşturan ‘Sar’ın İran yolculuğunu konuştuk.
DANS ‘Ara ve Şamiram’ anavatanındaydı

Maral Müzik ve Dans Topluluğu Derneği bünyesinde iki yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz teatral dans gösterisi ‘Ara ve Şamiram’ı Diaspora Bakanlığı’nın davetiyle Yerevan’da sahnelemek üzere 11 Eylül Pazar gecesi yola düştük.
DANS ‘Eşcinsellerin öldürülmesine verilen tepki bir türlü genelleşemiyor’

Bu sene 10. yılını kutlayan sanat topluluğu biriken, 24. LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri kapsamında 21 Haziran Salı günü Fransız Kültür Merkezi’nde, ‘Öcüler’ oyununu okuma tiyatrosu olarak sahneye koyuyor. Alican Yücesoy, Canan Atalay, Defne Halman, Halil Babür ve Okan Urun’un performanslarıyla hayat verdiği metnin konusu homofobi. Topluluğu oluşturan Melis Tezkan ve Okan Urun’la bir araya gelerek hem bu tiyatroyu hem da biriken’in geride bıraktığı on yılı konuştuk.
DANS Dansın büyüsü buradaydı

Ermenistan Devlet Dans Topluluğu (Bari Bedagan) Maral Müzik ve Dans Topluluğu’nun davetiyle İstanbul’da sahne aldı.