FLORA MARTİROSYAN ABD’DE HAYATA VEDA ETTİ

1 / 1

Flora Martirosyan ABD’de hayata veda etti

Ermenistanlı halk sanatçısı, sevilen şarkıcı Flora Martirosyan 55 yaşında ABD’de hayata veda etti. Pankreas rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Martirosyan’ın amelyat sırasında öldüğü ifade3 edildi.

Sanatçının biyografisi:

Flora Martirosyan 5 Şubat 1957’de Gümrü’de doğdu.

Okula paralel olarak Gümrü Armen Tigranyan Müzik Okulunu bitirdi.

1973’te radyo ve televizyonda programlara katılmaya başladı. Eğitimini konservatuvarda sürdürmek üzere Yervan’a yerleşti.

1978 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleşen uluslararası festivalde ödül kazandı. Bu ilk uluslararası başarısı oldu. Daha sonra icra ettiği Gusan (halk ozanı) Aşot’un “Dzovastğikı”şarkısı 15 yıl listelerde yer aldı. Dünyanın 60’ı aşkın ülkesinde konserler verdi.

1989 yılında evlenen sanatçının 2 çocuk sahibi oldu.

1991 yılında ABD’ye taşındı. 1995’te Ermenistan’a dönen sanatçı müzik çalışmalarına devam etti.

1997-2001 yıllarında Armen Tigranyan Müzik Okulunu yönetti.

2002 yılında Los Angeles’ta Hollywood ve Burbank kentlerinde “Komitas” Müzik Okulunu kurdu,  bunlar kısa sürede sanatçının tanınmasını sağladı.

2006-2007 yıllarında Ermenistan’da ilk kez Uluslararası “Komitas” Panarmenyan Yarışmasını gerçekleştirdi.  Yarışmaya Ermenistan ve yabancı ülkelerden 2000 civarı Ermeni çocuk katıldı.

2007 yılında “Artists for peace” hayri fonunu kurdu. Vakfın amaçları arasında, Ermeni Soykırımı’na ve dünyada gerçekleşen benzeri insanlık suçlarına “Artık asla!” demek üzere dünyaca tanınmış sanatçılara ve Hollywood yıldızlarına ulaşması yer alıyor.