JANET BARIŞ

Senem Tüzen’in yönettiği ‘Ana Yurdu’ taşraya dönüşü bir kadın üzerinden yorumlarken dokunuldukça açılan, bastırıldıkça genişleyen bir ilişkiye, anne-kız ilişkisine odaklanıyor.

Zeki Demirkubuz’un son filmi ‘Kor’, duygularını birbirinden gizlemeye çalışan üç insanın hikâyesini anlatıyor.

Her yıl sinemaseverlerin iple çektiği İstanbul Film Festivali bu yıl 35. kez yola çıkıyor. Baharı karşılayan festival, gelenekselleşmiş bölümlerinin yanına her yıl farklı seçkiler eklediği programıyla, ilginç keşiflere açık. Şüphesiz on günlük bir zaman diliminde 221 filme birden ulaşmak zor. Sizin için kısa ve öz bir seçki hazırladık.

Üzerinden yıllar geçmiş olsa da bazı savaş yaraları hiç unutulmuyor ve filmler üzerinden yeniden gündeme geliyor. İspanyol yönetmen Fernando León de Aranoa’nın yönettiği ‘Mükemmel Bir Gün’ (A Perfect Day) de 1995 yılına dönerek, ateşkes ilanına karşın henüz silah seslerinin dinmediği Bosna’ya uzanıyor.

12 Mart’ta 14. kez yola çıkacak olan Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yılki teması ‘Kadın Direnişi Yaşatır’. Yedi hafta boyunca yedi şehirde perde açacak olan festivalde, 30 dilden 70’in üzerinde film seyircisiyle buluşacak.

Shintaro Shimosawa’nın yönetmen koltuğuna oturduğu ilk uzun metraj filmi ‘Hesaplaşma’, iddialı bir film gibi görünse de vasat bir macera olmanın ötesine geçemiyor.

‘Deadpool’un en ironik tarafı, bir süper kahraman hikâyesi anlatıyor gibi görünse de kendini pek ciddiye almaması.

Todd Haynes’in Patricia Highsmith’in romanından uyarladığı ‘Carol’, iki ateş arasında kalmış iki kadının aşkını ince ince işliyor.

‘Spotlight’, hiçbir duyguyu ajite etmeden, mağduriyetten nemalanamadan ilerliyor ve olduğu gibi araştırma sürecine, araştıran gazetecilere, onların gerçeğe ulaşma çabalarına odaklanıyor.