BASKIN ORAN

Baskın Oran

İÇLİ DIŞLI

Gık diyen muhalif içeri atılıyor. Sosyal medyayı yasaklama projesi hazır. Ekonomik ve siyasal kaos ortamında bunalan Tek Adam Rejimi, değil başını suyun üstünde tutmak, burun deliklerinden tekini suyun üstünde tutmaya çalışıyor. Ayasofya’yı tekrar cami yapmak bir çekimlik nefes yani zaman kazandırabilir.

Maddenin 3 hali olduğunu okumuşuzdur okulda: Katı, sıvı, gaz. Laikliğin de 3 hali var: Fransa, ABD, Türkiye.

Zaytung, malum, çok başarılı ve meşhur. Ama epey bi zamandır medyadaki siyaset haberleri kendisini geçmeye başladı; bu gidişle topu atacak.

Sadece bu ay başından alarak ve kategorilere ayırarak bakalım Rejim yanlışlardan vazgeçmek yerine ne yapıyor? Çok çok özetle, önem sırasına sokmadan, haberin yanına tarihini koyarak.

Kemalizm’in 1924’te Şeyhülislamlığın yerine kurduğu Diyanet, aynen Osmanlı’daki gibi bir devlet memuriyeti. Çünkü din’in devleti (feodalleri) kontrol ettiği Ortaçağ Avrupası’nın aksine, Şark’ta, Osmanlı’nın yine Bizans’tan tevarüs ettiği, devlet’in din’i kontrol etmesi diye bir tarihsel bagaj vardı.

Tek Adam Rejimi’nin hayatta en korktuğu şey, büyükşehir belediyelerinin Corona mücadelesinde başarılı olması. Özellikle de İstanbul ve Ankara’da. Öyle bir panik ki, dünün belediye başkanı televizyonlara çıkıyor, dükkanını kapatan veya ücretsiz izne çıkarılan insanlardan para istiyor.