MEL PLANT

Kariye Müzesi’nden köşeyi dönünce ahşap bir bina yükseliyor; burası, şehrin filizlenen Suriye nüfusu için bir kültür merkezi gibi. Edirnekapı’nın arka sokaklarına dikkatlice sokulmuş olan Pages, İstanbul’daki iki Arapça kitapevinden biri. Bu ay birinci yıldönümünü kutluyor.

Bu isyan, basın ve siyasi elit tarafından yıllardır dikkatle yönlendirilip alevlendiriliyordu. Güya zalim Brüksel politikalarıyla Birleşik Krallık’a dayatılan, özellikle de AB’den gelen göçmen yükü 10 yıldır büyük bir sorun teşkil ediyordu. Göçün İngilizlerin işlerini ve kaynaklarını sömürdüğünü iddia eden bildik görüş, Birleşik Krallık’ın en yüksek tirajlı gazeteleri tarafından pompalanıyor, bazen solcular da dahil olmak üzere bütün politikacılar tarafından alevlendiriliyordu.

Sabine Küper Büsch ve Thomas Büsch’ün birlikte yönettiği ve yapımcılığını Goethe Enstitüsü’nün üstlendiği belgesel film ‘Sürgünde Sanat’, 15 Haziran Çarşamba akşamı Pera Müzesi’nde gösterildi. Türkiye’de yeni bir kültürel kimlik kurmak için mücadele eden Suriyeli sanatçıların durumunu konu edinen belgeselin gösteriminin ardından, yönetmenlerin de katılımıyla bir söyleşi düzenlendi.