UYGAR GÜLTEKİN

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.

Hrant Dink Cinayeti Davası’nda aralarında Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de bulunduğu 9 sanık hakkında geçtiğimiz hafta karar açıklandı ve mevcut cezalara ilave olarak sanıklara “örgüt üyeliğinden” ek cezalar verildi. Dink ailesi avukatları, sanıklara silahlı suç örgütü üyeliğinden değil silahlı terör örgütü üyeliği veya yöneticiliğinden hüküm verilmesi gerektiğini belirterek Yargıtay'a itirazda bulundu.

Gezi davasında mahkeme heyeti, Osman Kavala'nın tahliye talebini reddetti. Bir sonraki duruşmayı 8-9 Ekim tarihlerine erteledi.

İnanç Özgürlüğü Girişimi, 2016- 2019 yılları arasını kapsayan Türkiye'deki İnanç Özgürlüğü Hakkını İzleme Raporu’nu yayımladı. Rapor, din veya inanç özgürlüğünün etkili bir şekilde korunması için köklü bir dönüşüme ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Raporda hak ihlallerine ve ayrımcılık örneklerine de yer verildi.

Aralarında Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'İn bulunduğu 9 kişi hakkında tefrik edilen dosyada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. ''Örgüt kurmak ve yönetmek'' ve ''örgüt üyeliği'' suçlarından cezalandırma talep edildi.

Gezi davası kapsamında 221 gündür tutuklu bulunan hak savuncusu Yiğit Aksakoğlu hakkında verilen tahliye kararının ardından tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden ayrıldı. Aksakoğlu, ''Osman bey için çok üzgünüm. 20 aydır sebepsiz içeride. İçeride haksız yere tutuklu çok sayıda insan var. Bize piyango çıkmadı. Bir an önce bu ülkeye adalet gelmeli" ifadelerini kullandı.

Gezi davasında Yiğit Aksakoğlu'nun tahliye edildi. Osman Kavala’nın ise tutukluluğunun devamına karar verdi. Karara muhalefet şerhi koyan mahkeme başkanı Mahmut Başbuğ, Kavala’nın tahliye edilerek ev hapsinde tutulması gerektiğini belirtti.