ELİF BENAN TÜFEKÇİ

Kadınların seslerinin daha gür çıkması için, kendi deneyimlerinden yola çıkarak ürettikleri filmleri seyirciyle buluşturan 13.Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali 14 Mart’ta başlıyor. Festival, susturulmaya ve görmezden gelinmeye devam eden kadınlara ithaf ediliyor.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST), Zabel Yesayan’ın hikayesini, tiyatro oyunu olarak hazırladı. Oyun 5 Mart'ta Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil salonunda sahnelenecek.

14. yılına giren !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, filmler, atölyeler ve partilerle başlıyor. Festivalin açılış filmi ise, Tim Burton'ın son çalışması 'Big Eyes' olacak.

Yeni yıl yaklaşırken, yılbaşı hazırlıkları da başladı. İstanbul’un alışveriş merkezlerinden tarihî Mahmutpaşa Çarşısı ve Mısır Çarşısı’nda vitrinler yılbaşına hazır. Biz de tarihî çarşıları ziyaret ederek esnafla konuşalım istedik. Esnaf hem fiyatların yüksekliğinden, hem de baskıdan şikâyetçi.

Bilgi ve iletişim teknolojileri, özellikle sosyal medyanın politik süreçlerdeki yaratıcı kullanımının artmasıyla, politik açıdan daha çok tartışılır oldu. Itır Akdoğan, ‘Dijital Politik Fanteziler’ adlı kitabında, internet, mobil teknoloji ve çeşitli uygulamaların, toplumsal değişimdeki rollerini anlatıyor.

Sesli Betimleme Derneği, Dünya Engelliler Günü kapsamında, ‘Kelebekler Özgürdür’ oyununu sahneliyor. Tiyatro AklaKara’da sahnelenecek olan oyun, görme engelli vatandaşlar için oynanacak. Derneğin, Sesli Betimle uzmanı Emine Kolivar ile engelli vatandaşların Türkiye’de sanata ulaşabilirliğini konuştuk.