EDVİN MİNASSİAN

Los Angeles’ta yaşayan, İstanbul doğumlu deneyimli avukat Edvin Minassian, Patriklik seçim sürecinde yaşananların ABD’den bakıldığında nasıl göründüğüne dair 3 Mart 2017 tarihli Agos’ta yayımlanan bir yazı yazmıştı. Minassian, o günden bu yana seçim sürecinde yaşanan gelişmeleri yorumladı.

Hürriyet gazetesinde 2 Haziran’da ‘California’da Ermenileri sevindiren karar’ başlıklı bir haber yayınlandı. California Eyalet Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilen bir yasa tasarısından söz eden haberle ilgili olarak, ABD’nin önde gelen Ermeni avukatlarından ve Ermeni Avukatlar Birliği eski Başkanı Edvin Minassian’ın yazdığı haber analizi sunuyoruz.

İstanbul Patriklik makamı üzerinde dönen, deyim yerindeyse ‘Game of Thrones’ yani ‘Taht Oyunları’, ABD’den özellikle Diaspora’nın kalesi Los Angeles kentinden nasıl görülüyor? Diaspora’nın farklı kesimlerinin liderlerinden edindiğim izlenimleri, farklılık ve benzerlikleri, paylaşalım ve değerlendirelim.

Yeni ABD Başkanı Donald Trump, resmen göreve başladığı 20 Ocak’tan bu yana geçen iki haftada söyledikleri ve yaptıklarıyla dünya ve ABD kamuoyunda pek çok tartışmayı başlatmış oldu.

ABD’nin önde gelen avukatlarından ve Ermeni Avukatlar Birliği Eski Başkanı Edvin Minassian, ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde esen havayı, Hillary Clinton ve Donald Trump’ın farklı konularda savundukları görüşleri yorumladı.

ABD’li hukukçu Edvin Minassian, AİHM’in ‘Perinçek kararı’nı yorumladı. Minassian, kararın ardından Türkiye’de yapılan pek çok yorumda yer bulan bazı argümanları da karar metni ışığında eleştiriyor.

ABD Başkanlık seçimlerine bir yıl kadar bir süre kaldı. Elbette, öncesinde, iki ana partinin adaylarını belirleyeceği uzun bir ön seçim süreci yaşanacak.

ABD’nin devlet kurumlarının içerisinde belki de en güçlüsü olan Yüksek Mahkeme, geçen hafta açıkladığı kararlarıyla, Başkan Obama’ya zafer üstüne zafer yaşattı.