GÜRKAN ÖZTURAN

Kuruluşundan on yıl sonra Korsanlar büyük bir adım daha atıyor, bu defa İzlanda'da. Genel seçim kararı alındığından bu yana Korsan Parti İzlanda anketlerde birinci parti olarak görülüyor ve yarın yapılacak seçimler öncesi arkasında hükümet kurma yolunda büyük bir destek var.

Sansür ve gözetime karşı maskeleme hizmeti sunan ve anonimlik yöntemi olarak kullanılan tarayıcı TOR, proje ekibinde skandal süreci aşarak yeni koordinasyon ekibini belirledi. Daha önceki proje geliştiricisi olan Jacob Appelbaum’un cinsel istismar suçlamaları nedeniyle istifası istenirken, Shari Steele yeni direktör olarak atandı.

Avrupa Komisyonu, küresel faaliyet gösteren internet şirketleriyle birlikte çevrimiçi nefret söylemi ve saldırganlıkla mücadeleye karşı bir protokol hazırladı. Fakat sosyal medyada nefret söylemine karşı mücadele hala bazı sorunlarla karşı karşıya.

Alman Komedyen Böhmermann'ın şiiriyle gerilen Türkiye-Almanya ilişkilerinde, ifade özgürlüğü ilkesinin engelsiz uygulanması talebiyle her hafta eylem yapacağını duyuran Korsan Parti Almanya'nın Berlin lideri Bruno Kramm'ın gözaltına alınması üzerine, Berlin'de Türkiye Konsolosluğu önünde bir protesto gösterisi düzenlenecek.

Uçtan uca kriptolama özelliğini kullanıcılarına sunan ‘Whatsapp’, gözetim ve fişleme davalarının yoğunlukla görüldüğü bir dönemde kullanıcılarına gizlilik vaat ediyor. Peki, uygulama gerçekten de kullanıcılarına bahsettiği gizliliği sağlıyor mu?