TSK

GÜNCEL Fırat Kalkanı:

“Fırat Kalkanı” operasyonunu, uzun yıllardır Suriye, IŞİD ve Ortadoğu çalışmaları yapan, alanda birçok yetkiliyle görüşen konunun uzmanı Dr. Deniz Çifçi’ye sorduk.
GÜNCEL Cerablus harekatı: Kime karşı ‘kalkan’ olmaya çalışıyorlar?

Türkiye Silahlı Kuvvetleri, Suriye’ye girdi. Sabah başlayan Fırat Kalkanı isimli harekatta akşam saatlerinde IŞİD’in tuttuğu Cerablus merkezine ulaşıldı. Siyaset bilimci Yard. Doç. Dr. Erhan Keleşoğlu ve eski Erbil Konsolosu Aydın Selcen sabah saatlerinde Cerablus’ta bulunan IŞİD’e karşı başlatılan “Fırat Kalkanı” operasyonunun anlamını değerlendirdi.
GÜNCEL Cerablus’a askeri harekat

Türkiye, Suriye sınırında bulunan Halep’in Cerablus kasabasında IŞİD’e yönelik operasyon başlattı. Saat 11.00 sularında TSK, Suriye topraklarına girdi.
GÜNCEL Serhat Güvenç: TSK düzenlemesinde ne ordu ne devlet paradigması var

31 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan 669 No’lu Olağanüstü Hal Kararnamesi’yle, TSK’nın yapısı kökten değiştirildi. Bu yapısal dönüşümün ne anlama geldiğini Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat Güvenç’e sorduk. Güvenç, atılan adımların tekil olarak doğru olduğunu söylese de ekliyor: “Asıl sorun bütünlüklü bir yapının eksikliği, demokratik denetim konusunda hiçbir düzenleme olmaması.”