BARIŞ

GÜNCEL ‘Türkiye eninde sonunda Rojava’yı tanıyacak’

“Suriye politikası tamamen değişti gibi bir algı yaratılıyor. Türkiye U dönüşü yaptı deniyor, olsa olsa J dönüşü diyebiliriz. Türkiye’nin Suriye politikasında üç parametresi vardı. Esad rejimi, IŞİD ve PYD politikası. Türkiye’nin Esad rejimine ilişkin bir dönüşü oldu ama IŞİD ve PYD konusunda bir politika değişikliği yok."
GÜNCEL Ermenilerle Azeriler barış için buluştu

6 Azerbaycanlı ve 4 Ermenistanlı Eskişehir’de buluşup aralarında üçüncü bir taraf olmadan barışı, ortak yaşamı konuştular. Bu önemli ve aynı zamanda duygu yüklü buluşmaya Varduhi Balyan da tanıklık etti, katılımcılarla konuştu, kendi hikayesini kattı. Bu önemli buluşmanın devamının da gelmesi umuduyla...
GÜNCEL ‘Düşman, hikayesini henüz duymadığımızdır’

Türkiye – İsrail arasında imzalanan anlaşmayla abluka altındaki Gazze şeridine yapılacak ‘insani yardım’, bir kere daha gündemde. 2002’den beri İsrail – Filistin ortaklığında devam eden bir projeyse, bölgede yaşanan insani krize daha kalıcı bir çözüm üretmeyi amaçlıyor. “Birbirimizin Tarih Anlatılarını Öğrenmek” isimli rehber kitap, İsrail ve Filistin okullarında okutulan tarih kitapları için yeni bir model öneriyor. Modeli sistemin kurucularından Sami Adwan anlattı.
‘Barış fikrinden etraflıca bahsetmeye ihtiyacım varmış’

Özgür Mumcu: İnsanlığın dünyayı yok edecek bir potansiyele ulaşmış olması müthiş utanılacak bir şey. Aynı zamanda sonsuz bir ahmaklık. Hem de ne uğruna… Koskoca bir insanlık tarihinin kısacık bir diliminde bazılarının çıkarları diğerlerininkini tuş etsin diye.
KÜLTÜR SANAT Barışa sanatla ses verin!

Bir grup sanatçı, küratör, galerici ve eleştirmen, Türkiye’nin doğusunda her geçen gün şiddetini artıran ve sivillerin canına mal olan çatışmalara karşı kamuoyu oluşturmak için sanat kurumlarına yönelik bir açık çağrı yayımladı.
GÜNCEL Kadınlar 6 Şubat'ta Diyarbakır'da

Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasaklarının ve çatışmaların bitmesi için iki aydır İstanbul’un çeşitli yerlerinde ‘Barış Nöbeti’ tutan Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri eylemlerini Diyarbakır’a taşıyor. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden birçok kadın örgütünün katılacağı “Barış Nöbeti”nin ilki 6 Şubat’ta tutulacak.