KOBANİ

GÜNCEL ‘Türkiye Suriye’de büyük yenilgi yaşıyor’

İ.Ü. Siyasal Bilimler Fakültesi’nden Yardımcı Doç. Dr. Erhan Keleşoğlu: “Uluslararası alanda Türkiye’nin kredisi tükenmek üzere. Gelinen noktada eğer batı başkentleri çok daha eleştirel davranmıyorlarsa, bu tamamıyla kısa vadeli siyasi konjonktürle ilgilidir.”
GÜNCEL Paramaz, artık düştüğü toprağa emanet

Rojava’da 15 ay önce IŞİD’e karşı savaşırken ölen ve cenazesine geçen hafta ulaşılan Suphu Nejat Ağırnaslı, bugün törenle Kobani’de toprağa verildi. Anne Ağırnaslı, “Onu düştüğü topraklara emanet ettik” diye konuştu.
GÜNCEL Paramaz sevdiği topraklarda

Ekim 2014’te Kobani'de savaşırken hayatını kaybeden sosyolog ve çevirmen Suphi Nejat Ağırnaslı'nın cenazesine 15 ay sonra ulaşıldı. Oğlunun cenazesini bulmak için Kobani’de olan baba Hikmet Acun, "Suphi Nejat Kobani'de defnedilecek" diye konuştu.
GÜNCEL Kobanili çocuklara 6 ay boyunca İD işkencesi

İnsan Hakları Örgütü’nün (HRW) yayımladığı yeni bir rapora göre, en az 150 Kobanili çocuk 29 Mayıs’ta İD tarafından kaçırıldı. Çoğu 6 ay boyunca alıkonulan çocukların sistematik olarak dövüldüğü, kendilerine zorla namaz kıldırıldığı ve İD'in kafa kesme videolarının izletildiği belirtiliyor.
GÜNCEL Mehdi Eker: Akıl tutulması yaşanıyor

Kobane’deki eylemlerden 10 kişinin hayatını kaybettiği Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, devam eden eylemlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Ankara’da ise Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Güvenlik toplantısı başladı.
GÜNCEL "Çözüm sürecinde zorlayıcı aşamaya geldik"

İki gündür hükümet yetkilileriyle görüşen HDP Heyeti açıklamalarda bulundu. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder görüşmenin olumlu geçtiğini ancak Kürtlere yönelik Kobani'deki saldırılar nedeniyle sürecin zorlayıcı bir aşamaya girdiğini söyledi.