KADIN HAKLARI

GÜNCEL 8 Mart’ta ‘tek adam’lara karşı kadınlar

Bu sene 8 Mart, kadın hareketinin hükümetlerin ‘tek adam’ politikalarına karşı belki de en güçlü cevabı verdiği yıllardan biri olacak. ABD’deki Trump karşıtı kadın hareketinin başlattığı genel grev çağrısına 30 ülke katıldı. Türkiye’de ise Bakırköy'de dün yapılan yürüyüşün ardından 8 Mart'ta 'Feminist Gece Yürüyüşü' düzenlenecek.
GÜNCEL Kadın olmak ve ‘can’ olmanın farkı

‘Canların Cinsiyeti – Alevilik ve Kadın’ kitabının yazarı Nimet Okan'la kadınların yaşadığı ayrımcılığın farklı veçhelerini, kadınlar arasındaki hiyerarşinin köklerini ve çalışmasının kendisi için ne ifade ettiğini konuştuk.
GÜNCEL Avrupa’da ve Türkiye’de nefret söylemi konuşulacak

As-U-Lis (Dil Diyalog Demokrasi Laboratuvarı), 6 Eylül günü “Karşılaştırmalı Bir Bakış: Avrupa ve Türkiye’de Nefret Söylemi ve Ayrımcı Dil” isimli bir panel gerçekleştirecek. Panel Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda saat 18.30’da başlayacak.
GÜNCEL Kadınların Erdoğan’a tepkisi sokağa taşınıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anne olmamış kadın eksiktir, yarımdır” sözleri şiddetle eleştirilmeye devam ediyor. Sosyal medyada yayılan eleştirilerin ardından ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ bu akşam İstanbul ve Ankara’da sokağa çıkıyor. Meclise de söz konusu açıklamayla ilgili soru önergesi verildi .
GÜNCEL Kadınlar Boşanma Komisyonu’nun raporunu protesto edecek

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu ve kadın örgütleri, TBMM Boşanma Komisyonu’nun çıkardığı raporu protesto etmek için Pazar günü saat 14.00’te Süreyya Operası’nın önünde bir eylem yapacak. Eyleme bütün kadınlar davetli.