ÇEVİK BİR

GÜNCEL 28 Şubat'ta 2. dalga: Erol Özkasnak gözaltında

İstanbul, Adana ve İzmir'in de aralarında olduğu 6 ilde çok sayıda adreste arama yapılıyor. Çok sayıda emekli ve muvazzaf askerin evi aranıyor. Dönemin Genelkurmay karargahında görevli olan Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 11 asker gözaltına alındı.
GÜNCEL Çevik Bir'e Kılıçdaroğlu'nu kimin fişlediği soruldu

Çevik Bir'e 28 Şubat'ta SSK Genel Müdürü olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı isimlerle ilgili fişleme belgeleri soruldu. ABD ve İsrail ile hükümeti devirmeye yönelik toplantılar için 'Hatırlamıyorum' diyen Bir, psikolojik harekat yapıldığını reddederken 'irtica' iddialarının sürekli gündemde tutulduğunu kabul etti.
GÜNCEL Yavuz Önen açıkladı: 'Çevik Bir işkencecimdi...'

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) eski Başkanı Yavuz Önen, 1971’deki 12 Mart darbesi döneminde Çevik Bir’den işkence gördüğünü açıkladı. 'Kişilere yönelik bir öfke halim yok' diye konuşan Önen, Bir'in kendisine; 'Şurada bir kurşun eder ancak senin hayatın. O kurşunu sıkmak da benim yetkimde' dediğini aktardı.
GÜNCEL Çevik Bir: 'Milliyet'e iki general mi gönderelim'

28 Şubat’ı hazırlayanların klasik darbe hazırlığı yaptığı ancak ABD’nin son dakika açıklamalarıyla vazgeçtikleri ortaya çıktı. Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan 'darbe uyarısı' aldığını hatırlatırken, dönemin Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak ise, Çevik Bir’in gazeteye yönelik olarak “Oraya da iki general mi gönderelim” dediğini açıkladı.
GÜNCEL Batı Çalışma Grubu azmettiriciydi

28 Şubat sürecinde yayımlanan ‘Andıç’ sonrasında Türk İntikam Tugayı'nın silahlı saldırıda bulunduğu Akın Birdal, Batı Çalışma Grubu’nun azmettirici olduğunu söyledi. Birdal, 'Andıç'la hedef gösterildiğini belirterek 2009'da savcılığa başvurdu. Ancak belge 'resmi' sayılıp takipsizlik kararı verildi.
GÜNCEL 28 Şubat soruşturması Genelkurmay'ın bilgilendirmesiyle başladı

Son edinilen bilgilere göre 28 Şubat operasyonunun Genelkurmay’ın, Batı Çalışma Grubu şemasının ‘gerçek belge’ olduğuna dair bilgilendirmesinin ardından başlatıldığı ortaya çıktı. Soruşturmada şüphelilere yöneltilen sorular arasında, İsrail ve ABD ile yapılan toplantılar, Batı Çalışma Grubu’na (BÇG) ait 32 ayrı faaliyet planı, Rapor sistemi, Harekat Konsepti, BÇG Şeması ile ilgili sorular öne çıkıyor.
GÜNCEL Çevik Bir'e 28 Şubat emirlerinin altındaki imzası sorulacak

28 Şubat darbesine ilişkin operasyonda gözaltına alınan, dönemin 2. Genelkurmay Başkanı emekli Org. Çevik Bir, 'Batı Harekat Konsepti' uygulama belgesindeki imza için sorgulanacak. Çevik Bir ile emekli Tuğgeneral İdris Koralp, 28 Şubat kararlarının uygulanması için hazırlanan “Batı Harekât Konsepti”ne imza atmıştı.
GÜNCEL Çevik Bir'in ifadesi alınıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli orgeneral Çevik Bir’in de bulunduğu dönemin etkin askerleri gözaltına alındı. Gözaltına alınan sanıkların ifadeleri, sabahın erken saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde alınmaya başlandı.
GÜNCEL 28 Şubat soruşturması: Çevik Bir’e gözaltı kararı

28 Şubat soruşturması kapsamında 30 adreste arama yapılıyor. Ankara'da 12, İstanbul'da ise 18 adreste arama yapılıyor. Arama yapılan adreslerden birisi de Emekli Orgeneral Çevik Bir'in İstanbul'daki evi. Çevik Bir hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı belirtiliyor.
GÜNCEL Darbe isimleri tabelalardan iniyor

27 Mayıs'tan 12 Eylül'e, 28 Şubat'tan 27 Nisan'a darbe ve muhtıraya imza atanların adları tabelalardan iniyor. Tıpkı Mustafa Muğlalı olayında olduğu gibi kışladan statlara kadar darbecilerin adının yer aldığı tüm tabelalar indirilecek. Ayrıca 27 Mayıs 1960’tan 27 Nisan e-muhtırasına kadar tüm olaylar da Meclis tarafından mercek altına alınıyor.