MERKEZ BANKASI

GÜNCEL Ekonomide 2017’de ne olmayacak?

Uluslararası finans piyasalarının yakından takip eden Ercüment C. Bars, 2017’de dünya ve Türkiye ekonomisindeki olası gelişmelerle ilgili tahmin ve değerlendirmelerde bulundu.
GÜNCEL Rüzgâr kesildi, küreklere asılma vakti

Dolar 3 TL’ye yerleşti, ihracatta düşüş yaşanıyor, enflasyon bir türlü düşmüyor, büyüme oranları pek de parlak değil. Ekonomide işler iyi gitmiyor. Peki bu tablonun temel nedeni ne? Bir görüşe göre, seçim sonrası ortaya çıkan tablo. Bir görüşe göre ise dünya ekonomisindeki gelişmeler ve Türkiye’nin altyapısı, bu tabloyu zaten doğuracaktı. Merrill Lynch Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Baş Ekonomisti Türker Hamzaoğlu’na sorduk.
GÜNCEL Vurun Merkez Bankası’na!

TL’nin son dönemdeki hızlı değer kaybı, piyasada faizlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği gibi hızlı şekilde düşmesi veya Merkez Bankası bağımsızlığının yeniden düzenlenmesi ihtimaline verdiği tepkiyi yansıtıyor.
GÜNCEL Zaferden sonra SYRIZA ve balıklar

Evren Dede, Aleksis Çipras'a atfedilen "Ege Denizi, sadece balıklarındır” sözünün arka planını ve Yunanistan medyasınının yeni hükümetle ilgili yorumlarını yazdı.
GÜNCEL Piyasalarda Rusya soğuğu

Türk lirasında son günlerde hızlı bir değer kaybı yaşanıyor. Akla ister istemez, geçen sene bu zamanlarda yaşanan benzer sıkıntılar ve akabinde Ocak ayında Merkez Bankası’nın faizleri sert bir şekilde yüzde 10’a çıkarması geliyor. Her ne kadar, dolar kuru her gün yeni bir tarihi zirve yapsa da, durum geçen seneki kadar endişe verici değil.
GÜNCEL Merkez Bankası Karaköy'deki şubesini Ataşehir'e taşıyacak

Hükümetin finans merkezi olarak konumlardırmak istediği İstanbul'a taşınması tartışma konusu olan Merkez Bankası, bu konuda önemli bir açıklama yaptı. Para otoritesi, Karaköy'deki İstanbul Şubesi'ni Ataşehir'e taşıyacağını, bunun yanında aynı yere Uluslararası Araştırma ve Eğitim Merkezi kuracağını açıkladı.
GÜNCEL Fitch’ten Türkiye’ye gollük pas

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırarak ‘yatırım yapılabilir ülke’ seviyesine çıkarttı. Ekonomi ve finans kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan ‘not artışı’nın ne anlama geldiğini, kısa ve orta vadede Türkiye ekonomisine ne gibi etkilerinin olacağını, dünyanın önde gelen finans kurumlarından Merrill Lynch’in Türkiye Masası şefi Türker Hamzaoğlu Agos okurları için yorumladı.