FİLMMOR

‘Yeva’ yasağına tepkiler sürüyor

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde izleyiciyle buluşması planlanan Ermenistan-İran ortak yapımı ‘Yeva’ adlı filmin gösterimi, geçen hafta, İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Festival yöneticileri, eşinden ayrılıp Karabağ’a yerleşen genç bir kadının hikâyesini konu alan filmin, Azerbaycan’ın baskıları sonucu yasaklandığını ifade etmiş; ‘Yeva’nın yönetmeni Anahid Abad ise, geçen hafta Agos’a yaptığı açıklamada TBMM’ye başvuracağını ve filmin gösterilmesini talep edeceğini, bu konuda Türkiye toplumundan destek beklediğini belirtmişti.
KÜLTÜR SANAT Yasaklanan 'Yeva'nın yönetmeninden çağrı

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde izleyiciyle buluşması planlanan Ermenistan-İran ortak yapımı ‘Yeva’ adlı filmin gösterimi, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Filmin, Azerbaycan hükümetinin talebi üzerine yasaklandığı belirtiliyor.
KÜLTÜR SANAT Filmmor geldi, kadınlar sinemaya!

12 Mart’ta 14. kez yola çıkacak olan Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yılki teması ‘Kadın Direnişi Yaşatır’. Yedi hafta boyunca yedi şehirde perde açacak olan festivalde, 30 dilden 70’in üzerinde film seyircisiyle buluşacak.
GÜNCEL Kadın cinayetleri önlenebilir

Filmmor Kadın Kooperatifi’nin yaptığı araştırmaya göre 2009-2013 arasında 949 kadın cinayeti işlendi. Kadınların yarısını kocaları öldürdü. Cinayetlerin büyük çoğunluğu da çiftlerin yaşadıkları evlerde yani kadının en güvenli sandığı yerlerde işlenmiş.
KÜLTÜR SANAT Kadın direnişinin festival hali

Kadınların seslerinin daha gür çıkması için, kendi deneyimlerinden yola çıkarak ürettikleri filmleri seyirciyle buluşturan 13.Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali 14 Mart’ta başlıyor. Festival, susturulmaya ve görmezden gelinmeye devam eden kadınlara ithaf ediliyor.