RADİKAL İSLAM

GÜNCEL Türkiye'deki IŞİD:

Central Florida Üniversitesi Celal Talabani Kürt Siyaseti Araştırmaları Kürsüsü sahibi Doçent Doktor Güneş Murat Tezcür’ün yaptığı araştırmaya göre “İD’ye (İslam Devleti) katılanlar genelde aramızdan insanlar’’.
GÜNCEL ‘Gerçek İslam’ı tanımlayabilecek bir otorite yok’

Paris’te 7 Ocak’ta yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği Charlie Hebdo saldırısı, Türkiye’de her olayda olduğu gibi iki kutup ekseninde tartışıldı. Bazı analizlerde ‘İslami terör’ün yaygınlığına yer verilirken, bazıları da ‘Avrupa’da yükselen İslamofobi’ye ve ‘gerçek İslam’ın bu olmadığına’ dikkat çekti. Bu tartışmaların belirli noktalarını, dünyada kolonyalizm çalışmalarının sayılı isimlerinden, ‘İyi Müslüman, Kötü Müslüman’ kitabının yazarı, Columbia Üniversitesi Antropoloji bölümünden de görev alan Makerere Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Prof. Mahmood Mamdani’ye sorduk.
GÜNCEL iD ateşi Arap dünyasında yayılıyor

Irak ve Suriye’de varlık gösteren İslam Devleti (İD), artık Ortadoğu’nun bir parçası. Büyük bir koalisyonun uluslararası müdahalesinin sonuçlarını kestirmek güç olsa da, İD’in bölgedeki varlığını bu iki ülkeyle sınırlandırmayacağı açık. Hâlihazırda, Irak ve Suriye dışında Lübnan topraklarına da girmeye çalışan İD, bölgedeki diğer ülkelerde militan devşirmek için çalışmalar yürütüyor.