PATRİKLİK

TOPLUM 19. yüzyıl boyunca Osmanlı’da Ermeni Patrikhanesi’ndeki krizler

Türkiye’deki patrikhane krizleri, Ermeni toplumu için yeni değil. 19. yüzyılda da birçok patrik istifaya zorlanmıştı. 19. yüzyılda yaşanan patrikhane krizlerini, bu konuyla yakından ilgilenen Güney Kaliforniya Üniversitesi Çağdaş Ermeni Araştırmaları Bölümü Öğretim Görevlisi Richard Edward Antaramian’la konuştuk.
Agos’un Manşeti: Patriklik seçimi de Erdoğan’a bağlandı

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı ve VADİP Başkanı Bedros Şirinoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmeden çıkan sonuçlar özellikle Patriklik seçimi için yeni bir tablo yarattı. Şirinoğlu’na göre Erdoğan, ‘‘Referandum biter bitmez Patrik seçimi ve vakıf seçimleriyle ilgileneceğiz’’ dedi. Böylece Ermeni toplumunun önüne belirsiz bir süreç konmakla kalmadı bu konu da Erdoğan’ın inisiyatifine bırakıldı.
TOPLUM Kültürel bir kavram olarak patriksizlik

Yaklaşık on yıldır süren patriksizlik, toplumun, geleneksel cemaat olma durumunun parçalanmasının bir tezahürü. Bir sanatçının, Aret Gıcır’ın Mesrop Mutafyan adlı bir patrikle sanatsal olarak uğraşıyor olması bu kaygının, daha doğrusu bu yitişin bir yansıması olabilir mi?
TOPLUM Patrik seçimiyle ilgili bilinmesi gereken her şey

Patrik seçimi süreci somutlaşırken, 2010’daki ‘Patrik Genel Vekili’ sürecinin neredeyse tek takipçileri olan hukukçular Sebu Aslangil ve Setrak Davuthan’la, bugüne dek Patriklik seçimlerinin hangi süreçler sonucunda gerçekleştiğini konuştuk.