KÜRDİSTAN

DOSYA Hamit Bozarslan: HDP, Kürdistan’ın Türkiye’ye son daveti

Bozarslan: Şu anda aslında Türkiye’yi yönetenler ve Cumhurbaşkanı, siyaseti bir intikam ve kan davası olarak görüyorlar. 7 Haziran seçimleri de bu çevre tarafından bir kan davasının başlangıcı olarak görülüyor. Şu anda da devam eden bu kan davasıdır. Size ödettireceğiz, diyorlar.
GÜNCEL ‘Mısır ve Irak’ta feminizmin köklü bir geçmişi var’

Mısır’da doğup büyüyen, İngiltere’de ‘kadın ve cinsiyet çalışmaları’ alanında doktora tezi yazan ve geçen hafta Sabancı Üniversitesi’nin davetiyle ‘Ortadoğu’da Toplumsal Cinsiyet ve Barış’ adlı konferansa konuk olan Profesör Nadje Sadig Al-Ali ile Ortadoğu’daki siyasi ve sosyal baskıları, feminizmin gelişimini, Türkiye ve Irak’taki Kürtleri, Türkiye’deki feminist örgütleri konuştuk.
GÜNCEL Kasaplar Deresi ve yüzleşme üzerine bir film: Ölü ve de diri

Murat Kocaman, Bilge Demirtaş, Alper Elitok, Can Gündüz ve Osman Şişman yönetmenliğinde çekilen ‘Ölü ve de Diri’ (Mirî û jî Sax) belgeseli, hem ilk toplu mezarlardan biri olan Kasaplar Deresi’nin, hem de bugün Alay Komutanlığı sınırlarında yer alan çöplüğe atılmış Korkmaz, Cabadak, Turşak ve Kocaman ailelerinin hikâyelerini anlatıyor. “Barış ve yüzleşme üzerine bir film” yaptıklarını söyleyen Murat Kocaman’la konuştuk.
GÜNCEL Suruç'ta sessizlik ve hüzün hakim

Urfa’nın Suruç ilçesinde dün gerçekleşen ve 32 kişinin hayatını kaybetmesine, yaklaşık 100 kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından kentte tedirginlik ve üzüntü hakim.
GÜNCEL

Siyaset bilimci Nesrin Uçarlar’ın, İletişim Yayınları’ndan çıkan ‘Çatışma Sonrası Süreçte Adalet ve Geçmişle Yüzleşme Talepleri’ alt başlıklı, ‘Hiçbir Şey Yerinde Değil’ kitabı, 1990’larda Kürdistan coğrafyasında yaşananlara hem onarıcı adalet perspektifinden bakmasıyla, hem de çoğu zaman sesleri sadece eylemlerde ya da mahkeme koridorlarında duyulan katliam mağdurlarının kendilerini ifade edebilmelerine olanak vermesiyle, dikkat çekiyor.
GÜNCEL Papa : Kürdistan yönetimi ve Peşmergenin mücadelesi önemli

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’le Vatikan’da bir araya geldi. Görüşmede Barzani, sayıları yüksek olan sığınmacılar nedeniyle Kürt bölgesinin yükünün çok ağır olduğunu belirterek, Papa’dan dünya devletlerine ve uluslararası kamuoyuna yardım yapılması için çağrıda bulunmasını istedi.