MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU

GÜNCEL Soykırım ve “Déjà vu!”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Fransa ve Danimarka’da 1915’e dair alınan kararlar sonrası gündeme getirdiği “ortak komisyon” önerisine Zoryan Enstitüsü cevap niteliğinde bir mektup yazdı.
GÜNCEL Almanya ve Türkiye’nin İncirlik krizinde yumuşama

Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nın Almanya Federal Meclisi’nde kabul edilmesinden sonra Türkiye, Alman siyasetçilerin İncirlik’teki Alman birliklerine ziyaret yasağı getirmişti. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada “İncirlik için izin verebiliriz” diye konuştu.
GÜNCEL İncirlik krizine rağmen Almanya Soykırım yasasında kararlı

Alman Meclisi'nde Ermeni Soykırımı kararının kabul edilmesinin ardından Türkiye, Alman milletvekillerinin İncirlik’teki koalisyon güçleri arasında yer alan Alman birliklerini ziyaret etmesine izin vermiyor ve ziyaret için yasadan geri adım atmasını bekliyor. Alman Dışişleri Bakanı bugün yaptığı açıklamada, “Ben bunlar arasında bir bağlantı görmüyorum, bunu da Türk mevkidaşıma açıkça söyledim” dedi.
GÜNCEL Çavuşoğlu'ndan IŞİD - YPG karşılaştırması

Cenevre’de bugün başlaması beklenen Suriye barış görüşmelerine kimlerin dahil olacağına dair kriz halen çözülmedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG’yi kast ederek 'Terör örgütleri görüşmelere davet edilemez' dedi.
GÜNCEL Çavuşoğlu, 24 Nisan kulisi için ABD'ye gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu hafta sonu Washington’a gidiyor. ABD’li mevkidaşı Kerry ile görüşecek olan Çavuşoğlu’nun, Başkan Obama’nın da 24 Nisan’daki açıklaması öncesi kulis yapacağı ifade ediliyor.
GÜNCEL Çavuşoğlu'nun Münih Konferansı'ndan çekilme gerekçesi: İsrail katılıyormuş

400'e yakın siyasetçi ve uzmanın bir araya geldiği 51. Münih Güvenlik Konferansı bugün başlıyor. Üç gün devam edecek konferansta Ukrayna krizi, Irak ve Suriye’deki çatışma öne çıkacak. Türkiye adına katılacak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise sunum yapacağı oturuma İsrailli temsilcilerin de katılacağını öğrenince programını iptal etti.