SİLVAN

GÜNCEL HDP: Son 6 ayda 147 kişi hayatını kaybetti

HDP, Silvan ve Nusaybin raporları hazırladı. HDP, Silvan raporunda Esedullah Timi’yle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Rapora göre son 6 ayda 117 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 7 Haziran’dan bu yana ise 147 kişi yurttaş hayatını kaybetti.
GÜNCEL ‘Silvan'da yaşananlar Kobane’den beterdi’

Silvan’da yayınlanan Malabadi Gazetesi’nin Yayın Yönetmeni İhsan Yılmaz, uzun süredir bölgede gazetecilik yapıyor. Silvan’da günler süren sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle gazetesini iki haftadır yayınlayamıyor. Yılmaz, Silvan’da yaşananları Agos’a değerlendirdi..
GÜNCEL HDP’li vekillere kurşun

Silvan’daki 11 günlük ablukayı kırmak için dün kente giden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP’li vekiller İdris Baluken ve Ertuğrul Kürkçü’nün de olduğu HDP heyetine bugün otomatik silahlarla ateş açıldı. Biri ağır, beş kişi yaralanırken, 50’ye yakın gözaltı var. Nusaybin’de de saat 21.00 itibarıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
GÜNCEL TİHV raporu: Silvan'da 10 günde neler oldu?

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 10. gününe giren sokağa çıkma yasağı süresince meydana gelen sivil halka yönelik hak ihlallerini açıkladı. Açıklamada altı kişinin güvenlik güçlerinin ateşiyle öldürüldüğü ifade edildi. TİHV’in açıklamasından sonra gelen haberlere göre dün akşam Silvan, Mescit Mahallesi’nde bir kişi daha hayatını kaybetti.
GÜNCEL Silvan ateş altında

Dokuz gündür abluka altında olan Silvan’da çatışmalar şiddetleniyor. HDP Eşbaşkanı Demirtaş, “Polis operasyonunun ötesinde ordunun da dahil olduğu bir şehir savaşı yaşanıyor” derken, HDP Silvan’a giden milletvekili heyetiyle ve halkla irtibatlarının kesildiğini ve yarın HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerinin Silvan'a gideceğini duyurdu.
GÜNCEL Silvan'da ne oluyor?

Diyarbakır’ın Silvan’da ilçesinde sokağa çıkma yasağı 7. gününe girerken, yasağın devam ettiği üç mahalleden sağlıklı haber alınamıyor. HDP, DBP ve KJA heyetleri bölgede.