HDP HEYETİ

GÜNCEL Demirtaş: Ortak bir savunma metnini okuyacağız

Avrupa Parlamentosu'nda dün konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, savcılıklara zorla götürülmeleri durumunda milletvekilleriyle birlikte ortak bir savunma metni hazırladıklarını ve tüm vekillerin aynı metni okuyacağını açıkladı.
GÜNCEL HDP’liler, dokunulmazlıklar için AYM’ye başvurdu

Halkların Demokratik Partisi, 20 Mayıs’ta Meclis’te kabul edilen “dokunulmazlıkların kaldırılması” anayasa değişikliğinin iptal edilmesi amacıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. AYM'nin başvuruları iki hafta içinde karara bağlaması gerekiyor.
Cizre’de kaç kişi öldürüldü?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir eve yapılan saldırıda ölenlerin sayısı hala belirsizliğini koruyor. TRT “60 terörist öldürüldü” açıklamasını geri çekerken, Valilik ölü sayısının ‘10’, HDK ise ‘30 yanmış cesedin’ olduğunu söyledi.
GÜNCEL Demirtaş: Ölü Kürt'ten bile korkuyorsunuz

Bugün Meclis'te yemin ettikten sonra basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Siz bizim cenazelerimizden korkuyorsunuz. Eskiden en iyi Kürt ölü Kürt'tü, şimdi ölü Kürt'ten de korkuyorsunuz” diye konuştu.
GÜNCEL Çözümde yeni süreç başladı

HDP’nin İmralı heyeti Başbakan Yardımcısı Akdoğan ile görüştü. HDP'li Önder, “Süreçte diyalog kanallarının kapanmaması ve ilk defa hangi başlıklarla ilerleyeceğimiz anlamında elimizde belli mutabakatlar oluştu” dedi.
GÜNCEL HDP İmralı heyetinden açıklama

HDP Heyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la bir araya geldi. DTK Eşbalkanı Hatip Dicle'nin ilk kez yer aldığı heyetle süren görüşmeyle ilgili Sırrı Süreya Önder'in yaptığı açıklamaya göre İmralı heyeti genişleyecek. Heyetin bundan sonraki adresleri İmralı ve Kandil olacak.
GÜNCEL Öcalan: Çözüm için eş zamanlı adım

HDP Heyeti’nin İmralı’da yaptığı görüşmelerde Abdullah Öcalan, ‘Müzakere Süreci Taslağı’nı verdi. 4 ana bölüm ve onlarca maddeden oluşan taslakta Öcalan, ‘geriye dönüş’ konusunda yasal düzenleme, müzakereler, karşılıklı mutlak bir ateşkes, anayasal-toplumsal dönüşüm ve yeni kamu düzeninin oluşturulması adımlarının senkronize bir şekilde atılması gerektiğini belirtiyor.