HAYVAN HAKLARI

Sokak hayvanları için vakıf

Karagözyan Ermeni İlk Öğretim Okulu, 4. Sınıf öğrencilerinin fikir paylaşımı ile ortaya çıkan ‘Sokak Hayvanlarını Koruma Vakfı’ kurma fikrini duyduktan sonra kendileriyle yaptığımız röportaj:
GÜNCEL Dünyanın en hüzünlü hayvanat bahçesi

Milyarder sahiplerinin beslemeyi bıraktığı üç aslan ve iki ayı, terk edilmiş bir hayvanat bahçesinde hayatta kalmayı başarabilen tek canlılar. Ermenistan’ın ikinci büyük şehri Gümrü’deki bu yer, bildiğimiz hayvanat bahçelerinden değil.
GÜNCEL Azerbaycan'daki hayvan katliamı protesto edildi

2015 Avrupa Olimpiyatları’na evsahipliği yapacak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sokak hayvanlarının öldürüldüğü iddiası hayvan hakkı savunucularını harekete geçirdi. Dün (16 Mart) yapılan eylemlerde Azerbaycan hükümeti protesto edildi.
GÜNCEL Kısırkaya hayvan barınağı meclis gündeminde

İstanbul’da Sarıyer’in Kısırkaya köyünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen binlerce hayvanlık barınağa sivil toplum örgütlerinin tepkisi sürüyor. Konu son olarak HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.
GÜNCEL Bakan Eroğlu hayvanseverlerin isyanına cevap verdi

“Hayvanları öldürmek, yok etmek, imha etmek değil, yaşatmayı esas alan bir kanuni düzenleme yaptık. Hep birlikte hayvanları korumak, kollamak, onları yaşatmak için el ele verelim. Biz bu konuda her türlü işbirliğine açığız” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu; “Rastgele hiçbir şekilde hayvanların öldürülmesi söz konusu değil. Hayvanları uyutmak değil, yaşatmak esastır” şeklinde konuştu.