İMAR PLANI

GÜNCEL Adalar’da imar tartışması

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç: “1/1000’lik planlarda yapı yoğunluğu söz konusu değildir. Yapı yapılmamış 150 civarında özel arazi var. Adalar’da 200 metrekarenin üstüne yapı yapılması mümkün değildir. 2000 metrekareye 200 metrekarelik bir yapı yapılabilir. Daha küçük arazilerde ise yüzde 40’lık bir oturum payı söz konudur.”
GÜNCEL Tarihi yarımada butik otellere teslim edildi

Tarihi yarımadada butik otellerin yapılmasına olanak sağlayan imar değişikliği, uzmanların itirazlarına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından kabul edildi. Karara göre, eski Eminönü sınırları içinde kalan alanda butik oteller yapılabilecek.
GÜNCEL Yassıada’nın tarihi kurtarılmayı bekliyor

Yıllardır imara açılması planlanan Yassıada ve Sivriada için ihale süreci sessiz sedasız sona erdi, iş makineleri adalara girdi. Koruma Kanunu kapsamından çıkarılan adadaki Bizans kalıntılarının yanı sıra, henüz yüzeye çıkmamış dinî yapılara ait yeraltı kalıntıları olduğu tahmin ediliyor; fakat bu kalıntılara ne olacağı sorusu henüz cevapsız.
GÜNCEL Bozcaadalılar ranta direniyor

Çevre Bakanlığı’nın hazırladığı plana karşı Bozcaadalılar direniyor. Adayı ‘bağ evi ve tarımsal fabrika’ adı altında yapılaşmaya açmayı öngören plan, ilk günden bu yana adalıların büyük tepkisiyle karşılaşmıştı. Geçen Pazar günü yapılan yürüyüşe Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da katıldı.