İÇ SAVAŞ

GÜNCEL Halep’te savaş şiddetleniyor

İki ay önce başlatılan ‘Halep Ateşkesi’ hiçbir zaman gerçek ateşkes olmamasına rağmen, karşılıklı saldırıları az da olsa hafifletmişti. Ancak özellikle son günlerde artan şiddet ve karşılıklı bombardımanlar, Halep’te yaklaşık 50 kişinin ölümüne ve yüzlerce insanın yaralanmasına neden oldu. BM Suriye Özel Temsilcisi Di Mistura’ya göre Suriye savaşında bugüne kadar hayatını kaybedenlerin tahmini sayısı 400 bin civarında.
GÜNCEL BM: Cenevre görüşmeleri 29 Ocak'ta başlayacak

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, rejim ve muhalefet arasında yapılacak Suriye görüşmeleri için davetiyelerin bugün gönderileceğini ve görüşmelerin 29 Ocak'ta başlayacağını söyledi. Barış görüşmelerine PYD’nin katılıp katılmayacağı belirsizliğini korurken, Türkmenler de görüşmeye çağrılmadıklarını söylüyor.
GÜNCEL Çavuşoğlu'ndan IŞİD - YPG karşılaştırması

Cenevre’de bugün başlaması beklenen Suriye barış görüşmelerine kimlerin dahil olacağına dair kriz halen çözülmedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG’yi kast ederek 'Terör örgütleri görüşmelere davet edilemez' dedi.
GÜNCEL Peki ya Suriye’de kalanlar?

New York Times Gazetesi’nden Maher Samaan ve Anne Barnard, aşırılıkçı muhalif grupların karargahı haline gelen Şam’ın Duma mahallesinde yıllardır bombardıman altında yaşayan Suriyelileri yazdı.
GÜNCEL Savaşa karşı

Partiler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları 'Suriye'de savaşa son, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine hayır' demek için bir araya geldi. Bugün, oluşturulan Barış Bloğu’nun tanıtım toplantısı gerçekleşti.
GÜNCEL Cihatçı gruplardan Halep'e yeni saldırı

Muhalif İslamcı grupların Halep'te oluşturdukları, Ensar El-Şeria (Şeriatın Destekçileri) örgütünün, Perşembe akşam saatlerinden itibaren yoğun havan topu ve roket saldırısına başladığı bildirildi.