TEKNOLOJİ

GÜNCEL Ermenistanlı genç kızlar Google yarışmasında finalde

Ermenistan’dan 16-18 yaşları arasında beş kız öğrenci, Ermenice işaret dilini öğretmek amacıyla bir telefon yazılımı geliştirdi. Google’ın yarışmasında ödül kazanan ekip, bu hafta diğer finalistlerle birlikte teknoloji devinin genel merkezini ziyaret edip ödülünü aldı.
GÜNCEL Geleceğin teknolojisi hem Türkiye hem de Ermenistan için umut

2000 yılında Ermenistan Hükümeti, yüksek teknolojinin ülkenin öncü sektörü olduğunu ilan ederek ekonomik büyümede başat rol üstleneceğini açıklamıştı. Aradan geçen sürede Ermenistan’ın eğitim ve teknoloji merkezleri başta olmak üzere teknoloji sektörüne yaptığı 100 milyon dolarlık yatırım meyvelerini verdi. Bugün Ermenistan, bilgi teknolojileri (IT) sektöründe emin adımlarla ilerliyor, insan gücünün küresel pazarla buluşması için de arayış içinde. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da yapılan bir toplantı bu açıdan önem taşıyordu.
TOPLUM Ermenistan’ın umudu TUMO İstanbul’dan katılım bekliyor

Doğal kaynakları kısıtlı, neredeyse hiçbir zenginliği olmayan, nüfusu üç milyonun altında, yüzölçümüyle de küçük bir ülke, Ermenistan. Savaş, deprem, sınırların kapalı olması ve türlü zorluklarla mücadele etmek zorunda. Türkiyeli Ermenilerin daveti üzerine İstanbul’a gelen TUMO Yaratıcı Teknolojiler Merkezi Direktörü Marie Lou Papazian, tüm bu olumsuzlukların ötesinde, bambaşka bir Ermenistan tablosu gösterdi. Yarattıkları merkezde çocukların yüzü gülüyor, gelecekten umutlular ve sürekli olarak üretiyorlar.
TUMO öğrencilerle buluşuyor

TUMO Yaratıcı Teknolojiler Merkezi, bugün saat 17.00’de Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi Nazar Şirinoğlu Salonu'nda teknoloji meraklısı öğrenciler ve öğretmenlerle buluşarak merkez hakkında detaylı bilgi verecek.
GÜNCEL Teknolojinin yeni dili mizahla birlikte gelişiyor

Bilgi ve iletişim teknolojileri, özellikle sosyal medyanın politik süreçlerdeki yaratıcı kullanımının artmasıyla, politik açıdan daha çok tartışılır oldu. Itır Akdoğan, ‘Dijital Politik Fanteziler’ adlı kitabında, internet, mobil teknoloji ve çeşitli uygulamaların, toplumsal değişimdeki rollerini anlatıyor.