DİZİLER

Bunun neresi kördüğüm?

‘Kördüğüm’, Fox ekranlarında dizi severlerle buluştu. Başrolleri İbrahim Çelikkol, Belçim Bilgin ve Alican Yücesoy paylaşıyor. İlk bölümden diziye dair aklımda kalan şu: Sanki birileri “Topla gel Abi, topla, topla” demiş ve bu kadro oluşturulmuş.
YAŞAM Ekranda yaz bereketi

Eylül'de başlayan diziler, Haziran sonu gibi sezon finaline giderken yeni dönem dizileri de hayatımıza girmeye başladı: ‘Kiralık Aşk’, ‘İnadına Aşk’, ‘Çilek Kokusu’... Yaz dizisi diye adlandırılmaya başlanan bu diziler, Hollywood sinemasından bildiğimiz romantik komedi unsurlarının pek çoğunu taşıyor. Hırçın ama ehlilleşmeye hazır kadınlar, Yunan heykeli düzgünlüğünde yakışıklı erkekler, kurtarılmayı bekleyen prensesler, öpülecek kurbağalar, külkedileri ve pek tabii cadılar...
GÜNCEL ‘Bunlar dizi değil, psikolojik savaş anlatısı’

Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu, Şefkat Tepe, Sakarya Fırat , Kurtlar Vadisi ve Tek Türkiye benzeri dizilerinin kaldırılmasını istiyor. RTÜK, dizileri kaldırma yetkisinin olmadığını belirtiyor ancak Şefkat Tepe, Sakarya Fırat ve Kurtlar Vadisine yönelik müeyyideler içinde ‘ırkçı içerik’ yok. Bu konuyla ilgili Bahçeşehir Üniversitesinden Prof Dr. Orhan Tekelioğlu’yla konuştuk.
ŞAPGİR Huzur Sokağı; Feyza, Büşra ve diğerleri

Mardin Artuklu Üniversitesi, Psikoloji Bölümü'nde araştırma görevlisi olan, 28 Şubat ve başörtülü kadınların yaşadıkları travmalar üzerine çalışan Deniz Işıker Bedir, şapgir için ATV'de yayınlanan 'Huzur Sokağı' dizisini ele alıyor. Bir aşk hikâyesi ve didaktik bir yol gösterici olma arasında sıkışıp kalan diziyi eleştirirken, başörtülü kadın temsilinden ve yaşanan sıkıntılardan da dem vuruyor.