UYGAR GÜLTEKİN

GÜNCEL Dink cinayeti davasında iki sanık tahliye edildi

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı davada dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Şubesi görevlisi Muharrem Demirkale ve FOX TV Haber Müdürü Ercan Gün'ün tahliye edilmesine karar verildi.. Her iki sanık başka suçlardan tutuklu bulundukları için cezaevinde kalmaya devam edecek. Mahkeme, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler'in de tanık olarak dinlenmesine karar verdi.
GÜNCEL Agos'un Manşeti- Diyanet’e Mardin’de kilise piyangosu

Mardin’in büyükşehir olmasının ardından köyler resmi olarak mahalleye dönüştürüldü ve il idaresine bağlandı. Bu yasal değişikliğin ardından Mardin Valiliği tarafından tasfiye komisyonu kuruldu. Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait pek çok çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretti. Mor Gabriel Manastırı Vakfı karara itiraz etti. Ancak tasfiye komisyonu itirazları reddetti. Hazine’ye aktarılan mülkler, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.
GÜNCEL ‘Herkesin Anası’ Meryem Ana ve oğlu Armenak’ın hikâyesi

Türkiye’de sosyalist mücadelenin önde gelen isimlerinden Armenak (Orhan) Bakır’ın annesi Meryem Bakır. Meryem Ana’nın Diyarbakır’da başlayan çilekeş hayatı, 30 Temmuz’da Stockholm’de noktalandı. Bu vesileyle, Hrant Dink’in Agos’un 58. sayısında 1998 yılının Anneler Günü’nde ziyaret edip söyleştiği Meryem Bakır’ı bir kez daha anmak istedik.
GÜNCEL Türkiyelileşme değil ‘yeni yaşam çağrısı’ oy aldı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, yaklaşık yüzde 10 oy alarak Kürt siyasi partilerinin şimdiye kadar aldığı oyun üstüne çıkmayı başardı. HDP’nin bu başarıyı nasıl sağladığı ve aldığı oy oranının kalıcı olup olamayacağı hâlen tartışma konusu. Zan Sosyal Siyasal ve İktisadi Araştırmalar Enstitüsü, HDP’nin seçim sonuçlarını masaya yatırarak bir rapor hazırladı.