GEZİ EYLEMLERİ

GÜNCEL Bagaj işkencesine tazminat kararı

Eskişehir’deki Gezi Parkı protestolarına katılan Tevfik Caner Ertay’ın saklandığı binadan alınıp dövülmesi ve bir polis aracının bagajında gezdirilmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı, 7500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Bir üye hakim cezayı az bularak itiraz etti.
GÜNCEL Abdullah Cömert davasında ilerleme yok

Hatay'daki Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili duruşmada, sanık polis A.K.'nin tutuklanma talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 9 Ekim 2015 tarihine erteledi.
GÜNCEL Egemen Bağış meğer Ortadoğu'yu kast etmiş

Avrupa Birliği (AB) eski Bakanı Egemen Bağış, İtalya’nın La Repubblica gazetesine Gezi Parkı eylemlerine ilişkin verdiği röportajın çarpıtıldığını açıkladı. Bunun üzerine röportajı yapan Marco Ansaldo’dan açıklama geldi.
GÜNCEL Egemen Bağış’tan U dönüşü

İtalya gazetesi La Repubblica’ya konuşan eski AB Bakanı Egemen Bağış, Gezi’yi kast ederek “Sosyal medya üzerinden seferber olmayı öğrenmiş, kendi sesini ve değişim getirme kapasitesini keşfetmiş kitleleri susturamazsınız” dedi.
GÜNCEL “Abdullah Cömert davasının sanığı polis halen görev başında”

Hatay’daki Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in davasını üstlenen avukat Hatice Can; sanığın hala tutuksuz oluşu ve bu kişinin görevi başında oluşu, adli soruşturmanın yanı sıra idari soruşturmanın yapılmamış olması, idari soruşturma sonucunda bir disiplin cezası almamış olması, bu kişinin korunduğu ve kollandığı izlenimini veriyor.
GÜNCEL

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz bombası nedeniyle Hatay’da hayatını kaybeden Abdullah Cömert davasının ikinci duruşması görüldü. Bir sonraki duruşma 1 Nisan’a ertelenirken sanık Ahmet Kuş’un Balıkesir’e getirilme talebi ise reddedildi.
GÜNCEL Çarşı davasında ara karar

14 saat süren ‘Çarşı’ duruşmasında ara karar açıklandı. 35 kişinin darbe girişimiyle yargılandığı davada Mahkeme, duruşmayı 2 Nisan 2015 tarihine erteledi, 27 sanığın da yurtdışına çıkma yasağı ve duruşmalara katılma zorunluluğu kaldırıldı.
KÜLTÜR SANAT Altın Portakal’dan 10 istifa daha!

Altın Portakal'da yarışacak bir belgeselin TCK gerekçe gösterilerek programdan çıkarılmasıyla başlayan tepkiler büyüyor. Ulusal Yarışma ana jürisinden Belmin Söylemez’in de aralarında yer aldığı 10 jüri üyesi bugün bir açıklama yayınlayarak, festivaldeki görevinden çekildiklerini belirtti.
GÜNCEL Taraftar Hakları Derneği'nden Çarşı'ya destek

Taraftar Hakları Derneği, haklarında 50 yıla kadar hapis cezası istenen Çarşı üyesi 35 kişinin davasıyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Dernek, davayı spor alanında ve toplumsal gelişmeler karşısında suskun kalmayan taraftara ‘sopa gösterme’ olarak değerlendirdi ve dava sürecinde tüm toplumsal kesimleri taraftarlarla omuz omuza olmaya çağırdı.