ACELE KAMULAŞTIRMA

Surp Giragos kamulaştırmasına durdurma

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi hakkında alınan kamulaştırma kararına ilişkin Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi.
TÜRKİYE Bakanlık: Sur’da kiliseler kapatılmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kamulaştırma kararı alınan kiliselerin aslına uygun olarak ihya edileceğini ve kilise dışında bir işlev düşünülmediğini açıkladı.
GÜNCEL Sur Planı ‘burayı terk edin’ diyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıkladığı ‘Sur Eylem Planı’, proje sürecine dahil edilmeyen STK ve meslek odaları tarafından eleştiriliyor. Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanı Şerefhan Aydın, plan için ‘rant ve peşkeşin ilk adımıdır’ diyor.
GÜNCEL Sur için ivedi yargılama kararı: Danıştay Başbakanlık'tan savunma istedi

Diyarbakır Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen’in Sur’daki acele kamulaştırma kararına yaptığı itiraz, Danıştay 6’ncı Dairesi’nce ivedi yargılama usulü kapsamına alındı. Danıştay, Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 15 gün içerisinde savunma ve kamulaştırmaya ilişkin belgelerin gönderilmesini istedi.
GÜNDEM Kiliseler kamulaştırmayı mahkemeye taşıdı

Diyarbakır Sur ilçesi için alınan acele kamulaştırma kararının iptali için davalar açılmaya devam ediyor. Süryani Vakfı ve Protestan Kilisesi, kamulaştırma kararının iptali için mahkemeye başvurdu.
GÜNCEL ‘Zoraki kamulaştırma mağdur edecek’

Kilise vakıfları, Sur'daki acele kamulaştırma kararını yargıya taşıyor. Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Halifeoğlu ve uzun süre Diyarbakır Sur ilçesinde Belediye Başkanlığı Abdullah Demirbaş Agos’a konuştu.