İDDİANAME

GÜNCEL Dink davasında yeni iddianame okunuyor

Dink cinayeti davasında, aralarında Jandarma görevlilerinin de bulunduğu davanın polis şeflerinin yargılandığı dava ile birleştirilmesinin ardından ilk duruşma yapıldı.
Gülen için 2 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 1,900 yıl hapis talebi

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2015’te başladığı FETÖ soruşturması kapsamında hazırladığı iddianamede 110 sanık için 2 yıl ila ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen cezalar istendi. 2015’te başlayan soruşturma iddianamesinde 15 Temmuz darbe girişimi de yer aldı.
TÜRKİYE IŞİD kiliseleri, Alevileri, cemevlerini fişlemiş

10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin hazırlanan iddianameye göre patlamayı gerçekleştiren Yunus Durmaz, Türkiye genelindeki tüm kiliselerin bilgileri bilgisayara kaydetmiş, onlarca Alevi köyünü ve kültür derneğini fişlemiş.
GÜNCEL Bir günlük yayın yönetmenliğine 14 yıl hapis istemi

Özgür Gündem’e “Nöbetçi Genel Yayan Yönetmenliği” yaptıkları için tutuklanan Fincancı, Önderoğlu ve Nesin için hazırlanan iddianamede savcı 2 yıldan 14 yıla kadar hapis istedi. Öte yandan sivil toplum kuruluşları üç tutuklu için Bakırköy Kadın Cezaevi önünde “Özgürlük Nöbeti” başlattı.
GÜNCEL Üç akademisyene 7,5 yıl hapis isteniyor

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için tutuklanan üç akademisyen için hazırlanan 10 sayfalık iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Akademisyenler için 1,5 yıldan 7,5 yıla hapis cezası isteniyor.
GÜNCEL Cinayetten üç ay önce ‘koruyun’ yazısı gönderilmiş

Dink cinayetinde kamu görevlileriyle ilgili açılan davanın ek klasörlerinde, Hrant Dink’in öldürülmesinden sadece üç ay önce korunması için İstanbul’daki bütün emniyet birimlerine yazı gönderildiği ortaya çıktı. Ortaya çıkan resmi yazışma aynı zamanda tehditlerin geldiği boyutu da ortaya koyuyor.
MİT tırları haberi altına imza attılar

Can Dündar ve Erdem Gül'ün gazetecilik faaliyetlerinden dolayı 2 kez müebbet hapis istemiyle yargılanmasına tepki gösteren aydın, akademisyen, yazar ve sanatçılar İstanbul, Ankara ve İzmir’de ‘Biz de bu suçu işliyoruz” diyerek kendilerini ihbar etti.
GÜNCEL Dink iddianamesi İçişleri Bakanlığına gönderildi

Dink cinayetinde kamu görevlileriyle ilgili olarak iddianamenin kabul edilmesinin ardından, soruşturma savcısı Gökalp Kökçü, şüpheli kamu görevlileriyle ilgili işlem yapılması için iddianamenin bir örneğini İçişleri Bakanlığına gönderdi.
GÜNCEL ‘Kasıtlı olarak cinayetin önüne geçmediler’

Hrant Dink Cinayeti Davası’nda kamu görevlilerin sorumluluklarına ilişkin iddianame, nihayet tamamlandı ve mahkemeye ulaştı. Peki bu iddianame Dink Ailesi avukatlarınının beklentilerini karşıladı mı, ortaya konan tablo, 2007 öncesi ve sonrası yaşananlarla ne derece uyumlu? Bu soruya yanıt aramak için Avukat Hakan Bakırcıoğlu ile cumartesi günleri Açık Radyo’da yayınlanan Radyo Agos için bir söyleşi gerçekleştirmiştik. O söyleşiyi sunuyoruz.