DEPREM

KÜLTÜR SANAT Ermenistan'ın Oscar adayı 'Deprem'

Bu sene 89.su düzenlenecek olan Akademi Ödülleri için ülkeler ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ adaylarını belirlemeye başladı. Ermenistan, 1988 Gümrü Depremi’ni anlatan Deprem (Zemletryasenie) filmini aday adayı olarak gösterdi.
GÜNCEL İMO: 17 Ağustos 1999’dan daha iyi durumda değiliz

İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası, 17 Ağustos 1999 depreminin 17. yıl dönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamada, aradan geçen 17 yıla rağmen İstanbul’un olası bir depreme hala hazır olmadığı vurgulandı.
TOPLUM Ermeni okulları depreme dayanıklı mı?

Marmara Depremi’nin üzerinden 16 yıl geçmiş olmasına rağmen, depreme hazırlıklı olma konusundaki tartışmalar devam ediyor. İmara açılan afet alanları, yıllardır yurttaşların ödediği deprem vergilerinin nasıl kullanıldığı, halen merak konusu. Olası bir depreme hazırlık konusunda İstanbul’un karnesi zayıf görünüyor; Ermeni okullarının depreme dayanıklı olup olmadığı da merak konusu.
GÜNCEL BM: Nepal depremi 8 milyon kişiyi etkiledi

Nepal'de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 4 bin 400’e yaklaştı. Nepal Başbakanı, hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bini aşabileceğini söylerken, BM’ye göre ülkede 8 milyon kişi depremden etkilendi.