KÜRTÇE

KÜLTÜR SANAT ‘Kürtlerin Ermenistanı’nı yetiştiren çocuk kitaplarının izinde

Londra’daki Britanya Kütüphanesi’nin Asya ve Afrika koleksiyonu, geniş bir seçkinin yanı sıra Kürtçeye ve Kürt kültürüne dair pek bilinmeyen bir serüvenin anlatıldığı kitaplara da ev sahipliği yapıyor. Sovyet Ermenistanı’nda Kiril, Ermeni ve Latin alfabeleriyle yazılmış başta çocuk kitapları olmak üzere yüzden fazla Kürtçe eser, kütüphanenin Türkçe ve Türkî diller küratörü Michael Erdman’ın kataloglama çalışmalarıyla tekrar ortaya çıktı.
GÜNCEL Zarokistan’a Türkçe darbesi

Kürtçe eğitim müfredatıyla da bir eğitim modeli oluşturan ‘Zarokistan’ adı kreşler Kayapınar Belediyesi’ne atanan kayyımla kapatıldı, sözleşmeli olarak çalışan bütün personelin görevine son verildi.
GÜNCEL Bianet’in artık Kürtçesi de var

bianet.org, Kürtçe yayınına bugün başladı. BİA Kurdi’de Türkçe bölümünde üretilen günlük 25 civarında haberden 9-10’unu Kürtçe’ye çevrilecek. Ayrıca izleme ve raporlama yaptıkları Erkek Şiddeti ve İfade Özgürlüğü alanlarındaki metinler de Kürtçe yayınlanacak.
GÜNCEL Kürtçe konuştukları için bıçaklı saldırıya uğradılar

Uşak’ta Kürtçe konuştukları için bıçaklı saldırıya uğradığı iddia edilen iki inşaat işçisi, 5 gündür yoğun bakımda tutulurken, saldırganların serbest bırakıldığı belirtildi. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş konuyu bir soru önergesiyle meclise taşıdı.
GÜNCEL AİHM'den Türkiye'ye Azadiya Welat cezası

Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde kalan 13 tutukluya cezaevi idaresi tarafından Kürtçe basılan 'Azadiya Welat' Gazetesi'nin verilmemesini 'ifade özgürlüğünün ihlali' olarak değerlendiren AİHM, Türkiye'ye 10 bin 400 Avro ceza verdi.
KÜLTÜR SANAT ‘Yeraltındaki’ tiyatronun yolculuğu

1991-2013 yılları arasında sahnelenmiş Kürtçe tiyatro oyunlarını içeren ‘JêrZemîn’ (Yeraltı) adlı kitap, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yayınları’ndan çıktı. Kürtçe ve Türkçe olarak basılan ve pek çok afişin yer aldığı kitapta, 29 tiyatro grubu, bir dans grubu, 104 oyun ve altı dans tiyatrosu eserinden söz ediliyor. Kitabı hazırlayan, oyun yazarı ve oyuncu Mirza Metin’le konuştuk.