DAVA

GÜNCEL Kritik davalar mercek altında

Hafıza Merkezi’nden Melis Gebeş, Burcu Bingöllü ve Kerem Çiftçioğlu’yla 'Dava İzleme: Duruşma Salonunda Devlet ve Yurttaş' raporunu ve yıllardır süren davaların durumunu konuştuk.
GÜNCEL Suruç saldırısında 11 aydır ‘incelemeler hala devam ediyor’

20 Temmuz 2015’te Suruç’ta 33 gencin ölümüne sebep olan canlı bomba saldırısıyla ilgili olarak savcıyla görüşen aileler ve avukatlar, “Gizlilik kararı devam eden dosyanın ne aşamada olduğunu bilmiyoruz. Dava ile ilgili bir yol katledilmiş değil. 'İncelemeler hala devam ediyor' cevabını aldık" açıklaması yaptı.
GÜNCEL Gazeteci Nuh Köklü davasında müebbet hapis

Geçen yıl 17 Şubat’ta Kadıköy’de kartopu oynarken bir esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü davasının bugün görülen karar duruşmasında, sanık Serkan Azizoğlu’nun müebbet hapis cezası verildi.
GÜNCEL Gazeteci Nuh Köklü davası 27 Mayıs’a ertelendi

Geçen yıl 17 Şubat’ta Kadıköy’de kartopu oynarken bir esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü davasında sanık Serkan Azizoğlu’nun müebbet hapsi istendi. Mahkeme, davayı 27 Mayıs'a ertelendi.
GÜNCEL Belge: Niye başkasına değil de bana hakaret ediyor diye bir düşünse

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazısıyla hakaret ettiği gerekçesiyle bugün hakim karşısına çıkan Murat Belge, “Türkiye’nin en kalabalık kulüplerinden birisine üye oldum. Tayyip Erdoğan’a hakaret edenler kulübü. 2 bin kişi kadar olmuşuz” diye konuştu. Orhan Pamuk, Ömer Laçiner ve Jale Parla gibi isimlerin de destek vermek için geldiği dava, 20 Eylül’e ertelendi.
GÜNCEL Dündar ve Gül’ün davasında ikinci duruşma başladı

MİT Tırları haberleri nedeniyle ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasıyla tutuklanıp Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ nedeniyle tahliye edilen gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davanın ikinci duruşması saat 10.00’da Çağlayan Adliyesi’nde başladı.
GÜNCEL AB’den Gül-Dündar davasına giden diplomatlara destek

AB, Erdem Gül-Can Dündar davasını izledikleri için Cumhurbaşkanı’nın hedefi haline gelen diplomatlarına sahip çıktı. Bir AB sözcüsü “AB diplomatları özellikle aday ülkelerde gözlemci olarak böyle duruşmaları izlerler” açıklaması yaptı.
GÜNCEL Bilirkişi: Abdullah Cömert kasıtlı vuruldu

Hatay’daki Gezi direnişi sırasında 3 Haziran 2013’te gaz fişeğiyle vurularak öldürülen Abdullah Cömert’in davasında mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda yargılanan polis memuru Ahmet Kuş’un atışının “hedef gözeterek” yaptığı kaydedildi.