JİTEM

GÜNCEL Anayasa Mahkemesi: JİTEM araştırılsın

Anayasa Mahkemesi, 24 yıl önce Dersim'de "beyaz Toros"a bindirilerek kaçırılan ve JİTEM tarafından öldürülen Ayten Öztürk'ün soruşturmasına dair hak ihlali kararı verdi. AYM, JİTEM'in işkence ve kanun dışı ölümlere dâhil olup olmadığının araştırılmasını isteyerek, aileye 50 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.
GÜNCEL Dargeçit Davası'nda yargılama yapacak mahkeme bulunamıyor!

Dargeçit davasının Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmasında müdahil avukatlar reddi hakim talebinde bulundu. Dargeçit’te süren sokağa çıkma yasakları nedeniyle de mağdur aileler duruşmaya gelemedi. Davanın müdahil avukatlarından Erdal Kuzu, ‘yargılamayı yapacak mahkeme bulunamıyor” diyor.
GÜNCEL ‘Beyaz Toroslar için siz ne yaptınız?’

Özel güvenlik bölgesi uygulamalarının, sokağa çıkma yasaklarının ve çatışma halinin devam ettiği bir dönemde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Beyaz Toros’ açıklaması gündeme oturdu. Başbakan’ın 21 Ekim’deki Van Mitingi’nde yaptığı "Ak Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi Beyaz Toroslar dolaşacak" açıklaması hem faili meçhul cinayetlerin şüphelisi olan ve şimdiye kadar resmi olarak tanınmamış ‘JİTEM’in varlığını hem devletin en üst düzeyinde kabulü anlamına geliyordu, hem de bölgedeki kayıp yakınları için üstü kapalı bir tehdit anlamı taşıyordu. ‘Hafıza Merkezi’nin kurucularından avukat Emel Ataktürk’le bu açıklamanın yankılarını ve cezasızlık sürecini konuştuk.
GÜNCEL 'Cizre JİTEM' davası avukatlarından Vesek: Devletin yüzleşme derdi yok

Kıdemli bir jandarma subayının yargılandığı ilk faili meçhul davası olan ‘Cizre JİTEM Davası’nın son duruşmasında savcı, aralarında emekli Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu 8 sanık hakkında beraat istedi. Müdahil avukatlardan Veysel Vesek’e göre, tüm delillere rağmen verilen mütalaa, devletin yüzleşme politikasından vazgeçtiğini gösteriyor.
GÜNCEL Veli Küçük ama nereye baksan görünüyor

Veli Küçük’ün serbest kalması, Ergenekon tahliyelerinin belki de ‘altın vuruş’u oldu. Türkiye tarihinin en karanlık olaylarıyla bir şekilde bağı olan bir isim Küçük. Ergenekon yapılanması içinde de, davanın ilk savcısı Zekeriya Öz’e, “İstesem, 1-2 ayda tüm isimleri buraya getiririm” diyecek kadar da merkezi yere sahip.
GÜNCEL KCK Eşbaşkanı Hozat’ın ‘Ermeni ve Rum lobileri paralel devlet’ açıklamasına tepki

KCK Eşbaşkanı Bese Hozat, Fırat Haber Ajansı’na verdiği mülakatta “Türkiye’de resmi devletin dışında bir de paralel devletler vardır. Mesela Gülen cemaati paralel bir devlettir. İsrail lobisi, yine milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri paralel birer devlettir” sözleriyle Anadolu kökenli toplulukları hedef aldı. Agos yazarları, KCK Eşbaşkanı’nın bu açıklamalarını agos.com.tr için değerlendirdi.