DAVUTOĞLU

GÜNCEL Demirtaş: Hükümet Karabağ'a körükle gidiyor

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partisinin grup toplantısında Karabağ-Azerbaycan çatışmasına değindi. Erdoğan ve Davutoğlu’nun savaşı körükleyen açıklamalarını hatırlatan Demirtaş, “Ermenistan ve Azerbaycan hükümetlerine çağrı yapıyoruz. AKP’nin savaş kışkırtıcılığına karşı lütfen masaya oturup sorunu diyalogla çözmeye çalışın” dedi.
Davutoğlu: Sur’da rıza dışında bir şey yapmayacağız

Davutoğlu, tartışma yaratan Diyarbakır Sur’un acil kamulaştırmasıyla ilgili olarak, “Mülkiyet hakkına riayet edilecek. Mimari doku kesinlikle korunacak” diye konuştu. Davutoğlu “Acele kamulaştırma gibi tamamen hukuki adım onların mülkiyet haklarını kesinlikle tehlikeye sokmayacağı gibi teminat altına alacaktır” dedi. STK’lar ise toplantıda yuvarlak cümleler kullanıldığını ve bazı sorulara cevap verilemediğini açıkladı.
GÜNCEL ‘Türkiye Suriye’de büyük yenilgi yaşıyor’

İ.Ü. Siyasal Bilimler Fakültesi’nden Yardımcı Doç. Dr. Erhan Keleşoğlu: “Uluslararası alanda Türkiye’nin kredisi tükenmek üzere. Gelinen noktada eğer batı başkentleri çok daha eleştirel davranmıyorlarsa, bu tamamıyla kısa vadeli siyasi konjonktürle ilgilidir.”
GÜNCEL

HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, Başbakan Davutoğlu’nun ‘Ermeni çeteleri’ açıklamasını meclis gündemine taşıdı, “Sayın Başbakan açık ırkçılık yapmıştır” dedi.
GÜNCEL Türkiye PYD’yi bombaladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kilis'te konuşlu obüslerle, Suriye'nin Azez ilçesi yakınlarında Minnig Havaalanı çevresindeki bölgelere cumartesi günü top atışı yaptı. Minnig Havaalanı birkaç gün önce PYD'nin denetimine geçmişti.
GÜNCEL Davutoğlu-Merkel görüşmesinde çeviri skandalı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile düzenlediği basın toplantısında, Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in sorusuna sinirlenmişti. Söz konusu soruyla ilgili bir çeviri skandalı yaşandığı ortaya çıktı.
GÜNCEL Bölge için 10 maddelik plan

Güneydoğu’da aylardır devam eden sokağa çıkma yasakları ve çatışmalardan sonra bölgenin rehabilite edilmesi için hazırlanan master eylem planı bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Mardin’de açıklandı. Davutoğlu'nun açıkladığı 10 temel esasa dayanan master eylem planı şöyle:
GÜNCEL Demirtaş: Cehenneme çevirdiniz, ne Toledo'su!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'nun "Masaya dönüş yok" ve "Sur'u Toledo yapacağız" yönündeki açıklamalarına, "'Masaya dönüş yok' ne demek? Görüşmenin, masanın ne zararı oldu. Masaya dönüldüğü zaman ölümler duruyor. Cizre'de öyle sanki mevzu bitmiş şimdi iş imara geldi, oraları Toledo'ya çevirmeye geldi. Oraları cehenneme çevirdiniz ne Toledo'su” diye yanıt verdi.
GÜNCEL Liderler reform görüşmelerine başlıyor

Başbakan Davutoğlu'nun yeni anayasa, bütçe ve reformları görüşmek için randevu istediği muhalefet partilerinin tümünden olumlu cevap geldi. Görüşme takvimi 30 Aralık'ta başlıyor.