VİCDANİ RET

GÜNCEL Yannis Vasilis Yaylalı hakkında iddianame hazırlandı

22 Nisan’dan beri tutuklu bulunan aktivist ve vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı hakkında iddianame hazırlandı. Yarım sayfalık iddianamede Yaylalı “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “halk arasında korku ve panik yaratmak”, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve “suçu ve suçluyu övmek”le suçlanıyor.
GÜNCEL Vicdani ret AYM Genel Kurulu'na gidiyor

Din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği suçlamasıyla, kendisine verilen idari para cezasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan vicdani retçinin davası Genel Kurul’a sevk edildi. Dava, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından bakılacak ilk vicdani ret davası olma özelliği taşıyor.
GÜNCEL Türkiye ‘301’i kaldırmam’ diyor

Türkiye, Birleşmiş Miletler İnsan Hakları Konseyi’nin önerdiği 278 reform ve yasa değişikliği tavsiyesinden 203’ünü kabul ederken, 75’ini reddetti. Çoğunluğu ifade özgürlüğüyle ilgili olan 75 önerinin içinde Hrant Dink’in de yargılandığı, Türklüğün aşağılanmasına ilişkin tartışmalı yasa ‘301’inci Madde’ de var. Türk Ceza Hukuku Derneği Başkanı Av. Fikret İlkiz’e göre, Türkiye, BM toplantısında çıkan 301’le ilgili tavsiyeye karşıt görüş sunarak, bu maddenin ifade özgürlüğüne aykırı olmadığını savunmaya devam etti.
GÜNCEL Vicdani ret sitesine soruşturma

www.askeregitmeyin.com sitesine ‘halkı askerlikten soğutmak’ suçlamasıyla başlatılan soruşturmanın ardından, aynı isimli kitaba katkı sağlayan 381 kişiye de soruşturma açıldığına dair haberler medyaya yansıdı.