HRANT DİNK VAKFI YAYINLARI

TÜRKİYE Define yerin altında değil üstünde

Hrant Dink Vakfı’nın kültürel miras üzerine çalışmaları devam ediyor. Türkiye genelinde Ermeni, Rum, Süryani ve Musevi yapılarının envanterinin çıkartılmasının arından Kayseri’nin kültürel mirası mercek altına alındı. 19. yüzyıl sonunda nüfusunun üçte birini gayrımüslimlerin oluşturduğu Kayseri, kültürel miras açısından en zengin ama üzerine en az çalışma yapılan kentlerden.
DOSYA Bir zamanlar İzmit’te Ermeniler vardı

Hrant Dink Vakfı’nın 2011 yılından bu yana sürdürdüğü sözlü tarih projesi, ‘Sessizliğin Sesi’ serisinin dördüncü kitabı ‘İzmitli Ermeniler Konuşuyor’ okuyucuyla buluştu. Kitaptaki söyleşilerin bazı bölümlerini sunuyoruz.
GÜNCEL Hrant Dink Vakfı’ndan ‘kurtulanlar’ konferansı

Tarih Araştırma Teşvik Fonu tarafından bugüne kadar desteklenen çalışmalar, 14 Mart Cumartesi günü düzenlenecek ‘Ermeni Soykırımı’nda Vicdan ve Sorumluluk: Kurtulanlara Dair Yeni Araştırmalar’ adlı konferansta sunulacak.
GÜNCEL Hrant Dink Vakfı 2015 ajandası yayımlandı

Hrant Dink Vakfı’nın 2015 yılı ajandası yayımlandı. 1915 Ermeni Soykırımı’nın 100. yılına adanan ajandada ölüm yolculuklarında hayatta kalıp dünyaya dağılan, dinini değiştirmek zorunda kalanların hikayesi anlatılıyor.
Karabağ için üçüncü bir anlatı

Thomas De Waal’in ‘Barış ve Savaş süreçlerinde Ermenistan ve Azerbaycan’ isimli kitabı, yazar tarafından gerçekleştirilen 120’yi aşkın görüşmeye, Sovyetler Birliği Komünist Partisi (SBKP) Politbüro arşivleri gibi birincil kaynaklara ve ikincil kaynaklara dayanıyor.