İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

GÜNCEL Ekümenik Patrik İzlanda’dan gezegene mesaj verdi

Kuzey Kutbu halklarının sorunlarına ortak çözümler bulmak için her sene düzenlenen ‘Arctic Circle’ (Kuzey Kutbu Çemberi) toplantılarının bu seneki açılış konuşmasını Ekümenik Patrik Bartholomeos yaptı.
GÜNCEL Ardına bakma yolcu

Paris-Saclay Üniversitesi doktora öğrencisi Cem İskender Aydın ve İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarına devam eden Dr. Ethemcan Turhan, Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çekilme kararının küresel anlamda iklim değişikliğiyle mücadelede nelere mal olacağını yazdı. Görünen o ki Trump’ın kararı sürpriz olmamakla birlikte, iklim krizinin ana akım politikalar tarafından nasıl evcilleştirilebildiğini göstermesi açısından önemli.
GÜNCEL İklim için çok zamanımız yok

Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından sosyal hareketleri, iklim için bir araya getiren “İklim İçin" Kampanyası, Antalya’da yapılacak olan G20 zirvesinin hemen öncesinde Boğaziçi Üniversitesi'nde İklim Formu düzenleniyor.
GÜNCEL 5 soruda G20 ve iklim krizi

G20 öncesinde İstanbul’da düzenlenen ve bugün başlayan ‘İklim Forumu’nu vesile bilerek, ülkelerin iklim değişikliğine karşı almayı öngördüğü önlemleri, Türkiye’nin rolünü ve Paris İklim Zirvesi’ne yönelik en temel soruları İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Uzmanı Ümit Şahin’e sorduk.
GÜNCEL G20’ye karşı ‘İklim Forumu’

Antalya, G20 Zirvesi’ne hazırlanıyor. Kasım ayında Türkiye başkanlığında bir araya gelecek hükümetlerin gündeminde pek çok konunun yanında, sürdürülebilirlik başlığı altında iklim krizi ve enerji politikaları da var. Aynı günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nde ise iklim krizinin ‘sıradan insanı’ nasıl vurduğu konuşulacak. İklim Forumu’nu düzenleyen ‘İklim İçin’ kampanyası, söyleyecek sözü olanları, foruma çağıran bir açıklama yayımladı.
GÜNCEL İklim krizine karşı yeni hareket başladı

Farklı mesleklerden 2 bine yakın kişinin imzasıyla başlayan "İklim İçin, Ben De Varım!" kampanyası Türkiye de dahil tüm hükümetleri iklim krizine karşı acilen harekete geçmeye çağırıyor.
DÜNYA COP 20: Umudun ve acı gerçeklerin düellosu

Peru'nun başkenti Lima'da gerçekleşen 20. İklim Zirvesi'ndeki veriler vahim bir tablo ortaya koyuyor olmasına rağmen, bu seneki konferansa biraz daha umut dolu bir hava hakim. Bunun en büyük sebebi geçtiğimiz ay ABD ve Çin devlet başkanlarının sera gazı salımlarını azaltmaya yönelik bir anlaşmaya varmış olmaları.
GÜNCEL Avrupa Yeşilleri'nin 21. Kongresi İstanbul'da

Avrupa Yeşil Partisi (European Green Party-EGP) 21. Konsey toplantısını İstanbul’da gerçekleştiriyor. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) ev sahipliğinde gerçekleşecek olan, son 10 yılın en kapsamlı konsey toplantısında enerji güvenliği, Ortadoğu’daki durum, Avrupa’da yükselen popülizm ve Türkiye’nin AB geleceğindeki rolü gibi gündeme dair pek çok konu konuşulacak.