BOKO HARAM

GÜNCEL ‘Gerçek İslam’ı tanımlayabilecek bir otorite yok’

Paris’te 7 Ocak’ta yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği Charlie Hebdo saldırısı, Türkiye’de her olayda olduğu gibi iki kutup ekseninde tartışıldı. Bazı analizlerde ‘İslami terör’ün yaygınlığına yer verilirken, bazıları da ‘Avrupa’da yükselen İslamofobi’ye ve ‘gerçek İslam’ın bu olmadığına’ dikkat çekti. Bu tartışmaların belirli noktalarını, dünyada kolonyalizm çalışmalarının sayılı isimlerinden, ‘İyi Müslüman, Kötü Müslüman’ kitabının yazarı, Columbia Üniversitesi Antropoloji bölümünden de görev alan Makerere Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Prof. Mahmood Mamdani’ye sorduk.
GÜNCEL Nijerya’da okul bombalanması: En az 49 kişi öldü

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Yobe eyaletinde bir okulda öğrencilerin sabah toplantısında müdürün konuşmasını bekledikleri sırada büyük bir patlama olduğu bildirildi. En az 49 kişinin öldüğü patlamadan Boko Haram'ın sorumlu olduğu tahmin ediliyor.
GÜNCEL Nijerya kızlarını geri alamıyor

Bu yıl içerisinde “kızlarımızı geri verin” kampanyası ile dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşen Nijerya’da, hükümetin, “Boko Haram örgütü ile ateşkes sağlandı” açıklaması kaçırılan 200’den fazla çocuk için de umut olmuştu. Ancak örgütün eylemlerinin bu açıklamaya rağmen devam etmesi ateşkesin inandırıcılığına gölge düşürmeye devam ediyor.
GÜNCEL Nijerya'da tüm taraflar savaş suçu işliyor

Nijerya’da Boko Haram ve diğer silahlı örgütlerin terörü devam ederken, ordunun da tıpkı silahlı örgütler gibi insanlık suçu işlediğine dair yeni kanıtlar yayımlandı. Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, ordu üyeleri, Boko Haram örgütüne dahil olduğu iddiasıyla pek çok sivile işkence etti ve yargısız infazda bulundu.