NOEL

GÜNCEL Noel ayinlerle kutlandı

Katolik ve Protestan Hıristiyanların İsa Mesih'in doğumunu kutladıkları Noel, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
GÜNCEL ‘Kalanda’larla Noel kutlaması

Rumlar içinse Noel’in vazgeçilmezlerinden biri şüphesiz ‘Kalanda’ adındaki şarkılar. İstanbul Rumlarının azalması ve şehrin farklı yerlerine yerleşmeleriyle bu geleneği sürdürmek zorlaştı. Yine de bu gelenek hala yaşıyor
TOPLUM Noeli kutlanan İsa

Dünya genelinde Hıristiyanların 24 Aralık’ta kutladığı Noel Yortusu, Ermeni Apostolik Kilisesi tarafından 5 Ocak’ta kutlanıyor. İsa Mesih’in doğuşu yani ‘Dzınunt’ vesilesiyle, Episkopos Sahag Maşalyan, Agos okurları için bir yazı kaleme aldı. Maşalyan’ın, İsa Mesih’in simgelediği evrensel anlamı ve insanlık tarihinin iki bin yıllık bölümü üzerindeki etkisini anlatan yazısını paylaşıyoruz.
GÜNCEL Garo Paylan'dan Noel sitemi: Bir kişi dahi olsa Meclis önemsemeliydi

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Noel bayramında TBMM Genel Kurulu’nda parti grubu adına konuştu. Paylan konuşmasında, Noel’de yayılan nefret söylemini hatırlattı, “1915’te bu topraklarda Noel önemliydi. Az dahi olsa, 1 kişi dahi olsa bu Meclis, tarihinde olduğu gibi Noel’i önemsemeliydi” dedi.
GÜNCEL Türkiye'den Noel manzaraları

Katolik ve Protestan Hıristiyanların İsa Mesih'in doğumunu kutladıkları Noel Bayramı Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
KİLİSE ‘Hıristiyanlar Noel’i IV. yüzyılda kutlamaya başladı’

25 Aralık, tüm Hıristiyan topluluklar için çok özel bir gün. İsa Mesih’in doğuşu yaygın olarak kutlansa da, Noel geleneklerinin nereden geldiği herkes tarafından bilinmiyor. Türkiye Ermeni Katolikleri Dinî Önderi Kerabaydzar Levon Zekiyan’la Noel’in neden 25 Aralık’ta kutlandığından, Noel ağacı süslemenin köklerine kadar birçok konuda konuştuk.