KUYUMCULUK

TOPLUM ‘Kapalıçarşı’da usta-çırak ilişkilerinde kopuş var’

Rezan Has Müzesi’nde 16 Şubat’ta açılan ‘Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde’ sergisinin küratörlerinden, endüstriyel ürünler tasarımı öğretim görevlisi Yrd. Doç. Ayşe E. Coşkun Orlandi ile sergi ve kuyumculuk hakkında konuştuk.
GÜNCEL Türkiye'nin ilk mücevher laboratuvarı 2016'da hizmete girecek

Türkiye'nin ilk mücevher laboratuvarı "Mücevher ve Değerli Taş Merkezi" 2016'nın şubat ayında hizmet vermeye başlayacak. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, “4 milyar doları aşan ihracat ve 250 bine yakın kişiye istihdam sağlayan mücevher sektörünün bugüne kadar değerli taşlar laboratuvarının olmamasının” büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.
TOPLUM Beyoğlu’nda bir sadekar

Beyoğlu Belediyesi tarafından onuncu kez düzenlenen ‘Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’, bu yıl bir sadekarı ağırlıyor. Kapalıçarşı’da başlayan ve 35 yıldır devam eden meslek hayatında, Paris Hilton için de mücevher tasarlamış olan ve değerli taşları, özgün tasarımlarıyla daha da değerli hale getiren Viktor Öcal’dan, çalışmalarını ve tasarımlarına gizlenen güvercinlerin hikâyesini dinledik.