TV DİZİSİ

KÜLTÜR SANAT Dizilerde dördüncü sezon furyası

Bu haftadan itibaren, bu köşede, sürekli olarak yenilenen içerikleriyle farklı konuların işlendiği dizi ve filmlerin yer aldığı bu platformlarda bulunan bazı diziler hakkında tavsiye ve eleştiri yazılarına yer vereceğiz.
GÜNCEL Türkiye dizileri Ermenistan’da zirvede

Ermenistan’da Türkiye yapımı filmlerden daha çok dizilerin izleniyor olduğunu öğrenmek, benim için oldukça şaşırtıcı oldu. Peki, hangi diziler izleniyor? Kimler tarafından izleniyor? Ve neden izleniyor?
GÜNCEL Dizi izleyicisi Kürt, Alevi ve Ermeni sevmiyor

ASULİS Dil, Diyalog, Demokrasi Laboratuvarı’nın düzenlediği ‘Hikâyenin Zor Hali: Türkiye’de Yerli Diziler ve Ayrımcılık’ panelinde tartışılan başlıca konular, dizilerde bilinen yaygın ayrımcılıkların nasıl konu edildiği ve azınlıkların, ötekilerin ve Türkiye’deki çatışmalı meselelerin dizilerde nasıl yer bulabileceği oldu.
YAŞAM Aşk bir şeylerin ‘ama’sı olmasa

Her gün aşk uğruna işlenen cinayetleri görürken, mahkemelerde “seviyordum hakim bey” diyerek iyi hal indirimi uygulananları duyarken, tüm bu entrikaların ve planların aşk ile meşrulaştırılmasına itirazım var sayın seyirciler.
KÜLTÜR SANAT Lucious’a Özgürlük!

"Empire" , ABD'den yayın yapan Fox kanalının geçen sezon en çok kazandıran dizisi olması yanında siyahi bir ailenin hikayesine odaklanması açısından da önemli.
KÜLTÜR SANAT Ekranda güçlü kadın olmak ya da olamamak

Her zaman söylerim, ekranda bir hikâyenin beni yakalayabilmesi için kadın karakterleri ya da kadın hikâyeleri iyi olmalı. İyiden kastım, cinsiyetçi, homofobik ya da ırkçı olmaması. Yerli dizilerde bunu yakalamak zor. Peki, bu güçlü kadınlara yerli ekranda neler oluyor? Yeşilçam’dan kalma drama kültürümüzde güçlü kadınlar ya ölüyorlar, ya cezalandırılıyorlar, ya da en başından fettan kadın olarak kuruluyorlar. Birkaç örnekle ne demek istediğimi anlatayım.