Padovese davasına dikkat!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde görev yapan Katolik Kilisesi’nin Anadolu Temsilcisi Episkopos Luigi Padovese’yi bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan ve hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Murat Altun’un yargılanmasına başlandı. Davada Altun’un İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’na gönderilen raporun beklenmesi için de süre istenildi.

HRANT KASPARYAN
hrantkasparyan@agos.com.tr

İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Ekim Çarşamba günü görülen duruşmada, Episkopos Padovese’yi 3 Haziran 2010’da bıçaklayarak öldürdüğünü itiraf eden ve hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanık Murat Altun ve avukatı hazır bulundu. Anadolu Katolik Kiliseleri Episkoposluğu’nu temsilen Avukat Ercan Eriş duruşmaya gözlemci olarak katıldı.

Savunma yapılmadı

Duruşmada mahkeme başkanının savunma yapıp yapmayacağını sorması üzerine Altun, “Kendimi iyi hissetmiyorum. Bu nedenle, savunma yapmak istemiyorum” dedi. Altun’un avukatı Cihan Önal, müvekkilinin anti-depresan hap kullandığını, bu nedenle savunma hazırlanamadığını belirterek ek süre talep etti. Avukat Önal, sanık hakkında Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin ‘akli dengesi bozuk’, İstanbul Adli Kurumu 4. İhtisas Kurulu’nun ise ‘akli dengesi yerindedir’ raporu verdiğini, iki rapor arasındaki farklılığın açıklığa kavuşması için Altun’un İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’na gönderildiğini, bu kuruldan gelecek raporun beklenmesi için de süre talebinde bulundu. Önal, müvekkilinin hastaneye sevkini talep etti.

Mahkeme heyeti, Altun’un tutukluluk halinin devamına, İskenderun M Tipi Ceza İnfaz Kurumu idaresinden sağlık durumu hakkında bilgi alınmasına, hastaneye sevk talebinin reddine, savunma hazırlanması için ek süre verilmesine karar vererek duruşmayı 30 Kasım Çarşamba gününe erteledi.

Davaya ilişkin hazırlanan iddianamede, sanık Altun’un sorgulamasında, kendisinin Hz. Ali olduğuna inandığını, bu yüzden kendisine mesajlar geldiğini, “Papa’yı öldürdüğü takdirde daha büyük şeylerin olabileceğini, bu yüzden Episkopos Padovese’yi öldürdüğünü” ifade ettiği belirtiliyor. İddianame’de, V.Y. adına kayıtlı ve 2006’dan bu yana hiçbir telefon numarasıyla iletişimi olmayan telefonun cinayetten üç saat önce zanlı Altun’u aramasına dikkat çekildi. İddianame’de, ayrıca M.D. adına kayıtlı telefonun zanlı Altun tarafından cinayetten bir gün önce arandığı ve bu numaranın cinayetten iki saat önce Altun’u aramasına dikkat çekilerek, telefon kayıtlarının incelenmesi istendi. İddianame’de ayrıca Altun’a ait Garanti Bankası hesabında cinayetten birkaç ay önce yapılan 71 bin TL’lik para transferine de dikkat çekildi.

Duyarlılık çağrısı

Davaya ilişkin olarak Agos’un sorularını yanıtlayan Anadolu Katolik Kiliseleri Avukatı Ercan Eriş, iddianamede dikkat çekilen ve araştırılması gereken noktalara tatmin edici cevaplar verilmediğini, soruşturmanın derinleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Zirve Yayınevi katliamı davası müdahil avukatlarından Orhan Kemal Cengiz Episkopos Padovese suikastı davasına müdahil olunması konusunda barolara çağrıda bulundu. Cengiz Agos’a yaptığı açıklamada, “Ortada kasten adam öldürme suçlamasıyla açılan bir dava var. Padovese cinayetinin aydınlatılması için, Mersin Barosu ve bölgedeki diğer barolar davaya müdahil olmalı, bu konuda gereken duyarlılık oluşturulmalı” dedi.