Maltepe'de Noel coşkusu

Maltepe Belediyesi ve İstanbul Protestan Kiliseleri işbirliğiyle “2014 Noel (Doğuş) Bayramı” dolayısıyla, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM), ortak bir kutlama programı düzenlendi.

Maltepe Meydanı’na pastör, papaz, imam ve cemevi dedesinin katılımıyla önce bir Noel ağacı dikildi, sonra Noel dolayısıyla da bir kutlama programı düzenledi. 

Programa, İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İPKV) Başkanı Timur Topuz, Maltepe Kent Konseyi Başkanı Esra Kaya Erdoğan, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal,  İstanbul Anglikan Kilisesi Pastörü Engin Yıldırım, Dirisu Klisesi’nden Bedri Peker, Maltepe Belediyesi İnanç Birimi Müdürü Murat Korkmaz, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi cemaati, İstanbul Hristiyan kiliselerinin ve camialarının önemli isimleri, diğer inanç kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Programda konuşan İPKV Başkanı Timur Topuz, şunları kaydetti:

“Noel ağacı dikince gördük ki bazı basın-yayın organları Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın bu anlayışını kendi dar dünya görüşleriyle yorumluyor. Haberlerin başlığı şöyle atılmış: ‘Papaz dua etti, CHP’li Başkan amin dedi.’ Halbuki orada Maltepe Müftü vekilimiz, cemevi dedemiz ve diğer inançlardan çok sayıda inanç önderimiz vardı. Başkanımıza Maltepeliler olarak lütfen sahip çıkalım, böylesi bir Başkan daha gelmez.”

İstanbul Anglikan Kilisesi Pastörü Engin Yıldırım’ın, Noel’in anlam ve önemini anlatmasından sonra İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal ve Dirisu Klisesi’nden Bedri Peker tarafından dualar edildi. 40 kişilik Meksika Folklor Grubu renkli ve neşeli performansıyla sahnede yerini aldığı etkinlik, "İsa’nın Tutkusu” filminin soundtrack bestecisi, ünlü Ney Ustası Pedro Eustache’nin muhteşem solosuyla sona erdi. 

Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında