Sınırda 5 yılda 110 ölüm

İHD Diyarbakır Şubesi’nin açıkladığı “2009-2014 yılları arasında Sınır Hatlarında Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri” raporuna göre, son 5 yılda sınır hatlarında vurulan 110 kişi yaşamını yitirdi, 130 kişi ise yaralanıp kalıcı fiziksel hastalıklarla maruz kaldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi  “2009-2014 yılları arasında Sınır Hatlarında Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri” raporunu açıkladı.

Uyarı yapılmadan yaşam hakkına saldırı

Konuya ilişkin açıklama yapan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “Sınır ticareti, akrabalık bağları ve ziyaretleri, sınır hatlarına yakın bölgelerde ikamet etme ve hayvan bakıcılığı, savaş ve göç gibi nedenlerle sınır hatlarından geçiş yapan insanlara, sınır hatlarında bulunan güvenlik güçleri tarafından uyarı yapılmadan yaşam hakkına yönelik saldırıda bulunulmaktadır. Vurulan insanların baş, karın ve yaşamsal fonksiyonlarını etkileyebilecek vücut bölgelerinden vurulmaları düşündürücüdür” dedi.

“Hedef gözetilerek vuruluyor”

“Rojava kantonlarında yaşayan yüz binlerce Kürt’ün, Türkiye ve bölgede bulunan Kürtlerle yakın akrabalık bağları bulunuyor, savaş ve bürokratik engellemeler nedeniyle sınır kapılarının çoğu zaman kullanımına izin verilmemesi nedeniyle ziyaretler amacıyla geçişlerini tel örgülü sınır boylarından yaptılar. Bu geçişlerde sınırda nöbet tutan askerlerin, sınır geçişinde bulunan yurttaşları baş ve göğüs bölgelerini hedefleyerek vurduğu görülmektedir.” Aynı durumun İran askerleri açısında da geçerli olduğunu belirten Bilici, Türkiye, İran, Suriye ve Irak’ta yaşayan akrabaların birbirini ziyaret edebilmelerini sağlayacak yasal açılımlar yapılması gerektiğini belirtti, bu uluslararası sorun için Birleşmiş Milletler’e (BM) çağrıda bulundu.

İHD, sınır hatlarında meydana gelen yaşam hakları ihlallerinin önlenmesi amacıyla şu taleplerde bulundu:

* Roboski katliamı ile ilgili derhal etkin bir soruşturma başlatılmalı, failler ve sorumlular yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmalıdır.

* Türkiye yakın tarihinde yaşanan katliamların aydınlatılması ve toplumsal barışın inşa edilebilmesi için ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ kurulmalı, geçmiş ile yüzleşme sağlanmalıdır.

* Sınır hatlarında yaşanan yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili etkin soruşturmalar yapılmalıdır.

* Savaş ve göç sebebiyle sınır hatlarına yakın bölgelerde yaşanan silahlı çatışmalar sebebiyle, sınır hattına yakın bölgelerde yaşayan insanların güvenlikleri sağlanmalıdır.

* Savaş ve göç sebebiyle sınır hatlarına yakın bölgelerde yaşanan silahlı çatışmalar sebebiyle, ülkemize mülteci veya sığınmacı talebi ile gelen insanların güvenlikleri sağlanmalıdır, sınır hatlarında bekletilmemeli, geçişlerine koşulsuz izin verilmelidir.

Kategoriler

Güncel İnsan HaklarıYazar Hakkında