Bitlis'te artık William Saroyan Sokağı var

Bitlis Valiliği, belediyenin aralarında Bitlisli ünlü Ermeni yazar William Saroyan’ın isminin de verileceği kentteki bazı cadde ve sokak isimlerinin değiştirilmesi kararını onayladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Vali Orhan Öztürk’ün, belediye tarafından yaptırılan yeni hal binasının isminin "Feqiye Teyran Hal Binası" olarak değiştirilmesine dair belediye meclis kararını tasdik ettiği belirtildi. Açıklamada, “Ayrıca meclisin çoğunluğunun aldığı karara göre Nur Caddesi’nin ismi Bediüzzaman Said-i Kürdi Caddesi, Kazım Dirik Caddesi’nin Kemal Fevzi Caddesi, Şerefiye Caddesi’nin Şeref Han Caddesi, Sapkor Sokağı’nın ise William Saroyan Sokağı olarak değiştirildi. Yapılan bu değişiklikler, Vali Orhan Öztürk’ün tasdikiyle kesinleşti” denildi.

Gomidas Enstitüsü Direktörü Ara Sarafian tarafından yapılan, Saroyan Ailesi’nin uzun yıllar yaşadığı Sapkor Sokağı’nın isminin William Saroyan Sokağı olarak değiştirilmesi önerisi, Bitlis Belediyesi tarafından kabul edilmişti. Bitlis Belediye Meclisi’nin aldığı karara rağmen Valilik’le yaşanan sorun nedeniyle sokağın ismi bir süre resmi olarak değiştirilmemişti. 

Kategoriler

Güncel Türkiye